Мицкоски од Струмица побара амнестија за осудените од 27 април

Денес во Струмица, ВМРО-ДПМНЕ  со нов протестен марш. Лидерот на партијата Христијан Мицкоски побара амнестија за обвинетите за крвавиот четврток во Собранието на 27 април.  Според него, овие прогони...

8 јули, 2018 @ 19:19 часот

Заев: Нека биде 27 април сликата за Македонија која се бори за својата слобода

Премиерот Зоран Заев денеска на годишнината од собраниските настани на 27 април истакна дека сѐ уште не може да поверува дека некои од насилниците лани на 27 април биле спремни и за ликвидација. „Тоа...

27 април, 2018 @ 17:48 часот

Спасовски за „27 април“: Пратениците беа приведени на барање на обвинителството

Сите наредби за приведување за насилствата од 27 април во Собранието на Република Македонија се издадени од судија на претходна постапка врз претходно барање на јавниот обвинител за гонење на организиран...

26 април, 2018 @ 14:31 часот

Тројца обвинети за собраниските инциденти од 27 април излегуваат од притвор

Поранешниот шеф на собраниското обезбедување, Горан Ѓошевски и екс началникот на МВР, Оливер Поповски, обвинети за крвавиот четврток во Собранието излегуваат од притвор со гаранција, објави Телевизија...

20 април, 2018 @ 14:00 часот

Иванова: Мицкоски да не се крие зад народот, туку да одговори за неговата улога на 27 април

Христијан Мицкоски вчера призна дека бил во толпата пред Собранието и учествувал во настаните од 27-ми април. Откако го потврди присуството Мицкоски треба да одговори која била неговата улога на денот...

29 март, 2018 @ 15:19 часот

Димитров до Николоски: Помирувањето мора да се направи врз принципот на одговорноста

Односите не може да се „релаксираат” на принципот на неказнивост за најцрниот ден во историјата на нашата демократија, што за влакно ќе ја турнеше државата во провалија, пишува на својот Твитер налог...

@ 14:36 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Притворот е казна за луѓето кои не се согласуваа со антидржавните политики на СДСМ

Партискиот суд на СДСМ уште еднаш срамно го погази правото во Македонија. Си поигрува со човечки судбини и политички притвора луѓе само за да ги задоволи нарачателите да уживаат во траумите предизвикани...

@ 10:03 часот

Мицкоски: На 27 април бев со народот и повторно ќе бидам со народот

„Гледам дека ја интересира власта каде сум бил на 27-ти април 2017 година. Иако и фотографиите кои ги објавија не кажуваат ништо повеќе од она што јас веќе претходно го соопштив за моето движење тој ден,...

28 март, 2018 @ 19:59 часот