Заев: Помошта од Кина е од историско значење за инфраструктурната модернизација на земјата

Премиерот Зоран Заев заедно со владината делегација денеска во Будимпешта оствари средба со Премиерот на Народна Република Кина, Ли Кечијанг и владина делегација на НР Кина. „Народна Република Кина...

28 ноември, 2017 @ 16:25 часот

ФТ: Брисел останува неподготвен пред кинеската иницијатива „16+1“

Брисел е неподготвен додека Кина пружа рака кон Источна Европа, објави „Фајненшел тајмс“ истакнувајќи дека постои загриженост во Европска унија за се поблиските врски на Пекинг со „сиромашните нации...

@ 16:11 часот