Столтенберг на средби со Џафери и Мицкоски во Собранието

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов во вилата „Водно“, во македонското Собрание се сретна и со претседателот на Парламентот Талат...

6 септември, 2018 @ 12:16 часот

Талат Џафери  го честиташе празникот Курбан Бајрам на верниците од исламска вероисповест

Претседателот на Собранието , Талат Џафери  го честиташе празникот Курбан Бајрам на верниците од исламска вероисповест: „Дозволете ми, од мое лично име, и од име на пратениците на Собранието на Република...

21 август, 2018 @ 10:31 часот

Џафери: Делата на Кирил и Методиј се издигнаа над самите нив

Претседателот на Собранието, Талат Џафери од свое име и од името на пратениците во Собранието упати честитка по повод 24-ти мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. „Овој...

24 мај, 2018 @ 10:55 часот

Џафери ќе го испрател Законот за јазици до Службен весник кога ќе проценел дека треба

Имајќи предвид дека нема рокови во однос на објавувањето на законот за јазици, сметам дека во соодветно време, кога ќе проценам дека треба да се прати законот до Службен весник, тој ќе се објави и потоа...

13 мај, 2018 @ 12:53 часот

Џафери: Законот за јазици ќе биде објавен во Службен весник без потпис од претседателот Иванов

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека Законот за употреба на јазиците ќе биде објавен во Службен весник, без да биде потпишан од претседателот Ѓорге Иванов, како што налага Уставот. „Не...

27 април, 2018 @ 15:11 часот

Средба Џафери – Соботка: Интензивирање на парламентарната соработка со Австрија

Во рамките на учеството на Конференцијата на претседатели на парламенти од земјите на Европската Унија, која се одржува на 23 и 24 април во Талин, Естонија, претседателот на Собранието, Талат Џафери, оствари...

24 април, 2018 @ 11:39 часот

Ердоган ја изрази турската поддршката за интеграција на Македонија во НАТО

Во Анкара, претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган на средбата со претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери ја изрази турската поддршка за интеграцијата на Македонија во...

20 април, 2018 @ 7:53 часот

Џафери нема да го потпише Законот за јазици во име на Иванов

Претседателот на Собранието, Талат Џафери побарал средба со претседателот Ѓорге Иванов, одговор не добил, но вели дека тој нема да го потпише Законот за јазици. „Јас нема да се впуштам да ставам потпис...

29 март, 2018 @ 11:21 часот

Џафери за инцидентот со Груевски: Да го спроведев деловникот до крај, дотичниот ќе излезеше надвор како вреќа

Недозволиво е било кој пратеник да се качи таму кајшто е претседателот на Собранието, затоа што тоа има друга дефиниција. Тоа е пуч. Тоа е атак на институцијата претседател на Собранието. Вака го искоментира...

22 март, 2018 @ 20:29 часот