Негувателка во градинка во Њујорк избодела три бебиња

Три бебиња и две возрасни лица се избодени со нож во приватна градинка во Њујорк, соопшти полицијата и додаде дека повредените се префрлени во болница. Властите ја уапсија негувателката, која се сомничи...

21 септември, 2018 @ 20:47 часот

Димитров и Коѕијас ги продолжуваат разговорите во Њујорк за името

Во зградата на ОН во Њујорк денеска треба да продолжат разговорите за надминување на спорот за името на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, со...

25 мај, 2018 @ 10:59 часот

Димитров пред средбата со Коѕијас: Пуштајте ми ве молам мудрост и нерви

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, во четврток и петок треба да се сретне во Њујорк со грчкиот колега Никос Коѕијас и да почне новата рунда преговори. Овој пат македонската страна повторно...

22 мај, 2018 @ 11:26 часот

Димитров и Коѕијас ги продолжуваат преговорите за името во Њујорк

Од Министерството за надворешни работи соопштија за новата рунда преговори за името која ќе се случи во Њујор на крајот на неделава. Овој пат преговорите меѓу министрите за надворешни работи ќе бидат...

20 мај, 2018 @ 18:14 часот

Македонците во Њујорк протестираа против промена на името

Во организација на Меѓународното македонско движење за човекови права од Њујорк и Њу Џерси, вчера во Њујорк се одржа протест против промена на уставното име на Македонија. Македонските иселеници го...

25 март, 2018 @ 19:32 часот

Пожарот во кој загинаа 12 лица во Њујорк подметнат од тригодишно дете

Полициски инспектори од Њујорк веруваат дека пожарот што изби во една зграда во градот, а во кој загинаа 12 лица, го предизвикала детска игра со шпорет. „Според истрагата, тригодишно дете, кое не било...

29 декември, 2017 @ 19:46 часот

Де Бласио е повторно избран за градоначалник на Њујорк

Кандидатот на демократите Бил де Бласио повторно е избран за градоначалник на Њујорк, најголемиот град во САД. Де Бласио (65)обезбеди нов четиригодишен мандат, откако на изборите вчера освои 75 отсто...

8 ноември, 2017 @ 9:51 часот