„Ој девојче, девојче“ испеана на сите јазици на земјите учесници на Процесот Брдо Бриони

По завршувањето на Состанокот на лидерите од Процесот Брдо Бриони во петокот вечерта, во хотелот Парк, претседателот Иванов беше домаќин на вечерата за претседателите и нивните делегации. На вечерата...

29 април, 2018 @ 18:18 часот

Заев ја нарече „кукавичка“ одлуката на Иванов да не го потпише Указот за Законот за јазици

„Законот за употреба на јазиците нема ништо да промени во Македонија ниту ќе ја наруши нејзината заедничка иднина. Апелирам да се пушти законот да живее, да се почитуваат институциите, а Уставниот...

16 март, 2018 @ 15:29 часот

Рокот истекува утре на полноќ: Иванов треба да се изјасни за Законот за јазици

До утре на полноќ  трае законски предвидениот рок во кој македонскиот претседател Ѓорге Иванов треба да се изјасни за тоа дали ќе го потпише указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците...

17 јануари, 2018 @ 13:06 часот

Јачева-Улчар: Законот за јазици ќе биде вештачки наметнат на целата територија со огромни финансиски импликации

Професорката Елка Јачева-Улчар, една од потписниците на писмото на Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“ за Законот за јазиците, со свој став излезе и денес за оваа тема. „Не ми останува...

11 јануари, 2018 @ 17:55 часот

Законот за јазици утре на комисијата за европски прашања

Комисијата за европски прашања, за утре го закажа продолжението на шестата седница на која на дневен ред е Предлог-законот за употреба на јазиците во второ читање. Пратениците треба разгледаат околу...

12 декември, 2017 @ 16:17 часот

Предлог – законот за употреба на јазиците на дневен ред на Комисијата за европски прашања

Предлог- законот за употреба на јазиците во второ читање утре ќе се разгледува на Комисијата за европски прашања. Како што информираат од Собранието, Комисијата утре во 11 часот во салата „Борис Трајковски“...

10 декември, 2017 @ 18:48 часот