Град Скопје и „Градски паркинг“ ќе донираат „пајаци“ во Штип и Охрид

За зголемување на соработката помеѓу општините Скопје, Штип и Охрид, градот Скопје и јавното претпријатие „Градски паркинг“, ќе донираат движен имот – специјално возило „пајак“. Донацијата за Општина...

17 јули, 2018 @ 8:36 часот

Мицкоски од Штип: Загриженоста за Македонија е заедничко чувство

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вчера одржа состанок со Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Штип и оствари средба со граѓани. По средбата порача дека загриженоста за Македонија е заедничко...

25 мај, 2018 @ 13:58 часот

Со настани во Скопје, Охрид и Штип, МВР ќе го одбележи денот на полицијата

По повод денот на полицијата – 7 мај, следниот викенд ќе се организирааат неколку настани на кои очекуваме присуство на голем број граѓани, соопшти денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски. „Одбележувањето...

28 април, 2018 @ 18:07 часот

Заев во Штип ги презентира мерките од Оперативниот план за вработувања

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска е во работна посета на Штип. Придружуван од градоначалникот...

5 април, 2018 @ 13:35 часот

Премиерот Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска на работна посета во Штип

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска денес  ќе бидат во работна посета на Штип. Во рамки на оваа посета премиерот Заев,...

@ 9:02 часот

Студентите во Штип сплотени за одбрана на името Македонија и запирање на двојазичноста

Денес во Штип на плоштадот „Слобода“ беше одржан студентски марш против Законот за употреба на јазиците и за одбрана на идентитетот и држава. Голем број на млади граѓани излегоа да го искажат својот...

30 март, 2018 @ 22:18 часот

Штип се подготвува за одбележувањето на празникот Чет’рсе

Општина Штип се подготвува за одбележувањето на 22 март Денот на пролетта или меѓу штипјани познат како Чет’рсе. Раководителот на Одделението за јавни дејност во Општина Штип, Билјана Казанџиска...

19 март, 2018 @ 13:17 часот