Шилегов најави 30 нови полначи за да се зголеми бројот на електрични возила во Скопје

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска учествуваше на форумот што го организираше Машинскиот факултет, на тема „Намалување на загадувањето на воздухот со електромобилност“. „Споредено...

11 јуни, 2018 @ 12:50 часот

Шилегов се пофали на Фејсбук дека го исчистил ѓубрето после митингот на опозицијата

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов утрово на социјалната мрежа Фејсбук се пофали дека го службите на градот го исчистиле ѓубрето кое било оставено од вчерашниот протест на опозицијата пред...

3 јуни, 2018 @ 11:04 часот

Во сабота акција за чистење во сите општини во Македонија

Акција за чистење и разубавување на животната средина ќе се спроведе в сабота во сите општини во Макеоднија. Во акцијата акцент ќе биде ставен на чистење на дивите депонии, подигнување на комуналниот...

3 мај, 2018 @ 16:05 часот

Атинскиот градоначалник Јоргос Каминис во посета на Македонија

Градоначалникот на Атина Јоргос Каминис денес и утре ќе престојува во Скопје, во текот на оваа посета се очекува Каминис да потпише спогодба за соработка меѓу двата града со градоначалникот Петре Шилегов Тоа...

26 април, 2018 @ 8:11 часот

Нов филтер за печката инсенераторот во Дрисла, Шилегов вети дека ќе престане загадувањето

Градоначалникот Шилегов денеска во Дрисла организираше Отворен ден за новинарите и за претставниците и активистите од еколошките граѓански организации. Во рамките на Отворениот ден беше пуштен во...

25 април, 2018 @ 17:56 часот

Шилегов: Со пролетната акција за зазеленување засадивме вкупно 2.000 дрвца во Скопје

Екипи на Град Скопје денеска засадија 42 висококвалитетни листопадни садници од видот јавор во дрворедот на булеварот „8 Септември“, како и 20 садници од видот бреза во средишната жардиниера на булеварот....

23 април, 2018 @ 13:09 часот

Шилегов најави субвенции за велосипеди, нов еко-автобус и велопатеки за одржлива мобилност

Од Градот Скопје информираат дека интензивно се работи на креирање јавен транспорт којшто е економски ефикасен и не го загадува воздухот. Градоначалникот Шилегов денеска најави три значајни проекти...

20 април, 2018 @ 13:47 часот

Оштетени автомобилите на Шилегов и неговата сопруга

Непознат сторител ги оштетил автомобилите на скопскиот градоначалник Петре Шилегов и на неговата сопруга, кои биле паркирани пред зграда на улица „Хелсинки“. Од МВР информираат дека синоќа околу...

19 април, 2018 @ 16:31 часот

Скопскиот градоначалник Шилегов назначен за потпретседател на НАЛАС

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов како претседател на ЗЕЛС, деновиве, учествува на 13-тото генерално собрание на Мрежата на асоцијации на локални самоуправи од Југоисточна Европа (НАЛАС) што се...

18 април, 2018 @ 21:25 часот

Шилегов: Го надоместуваме уништеното зеленило во Мал ринг

Градот Скопје ја продолжува пролетната акција за зазеленување на јавните површини во која е планирано да се засадат повеќе од 2.000 садници. Денеска, пред објектот на Македонска пошта, на булеварот ВМРО,...

10 април, 2018 @ 17:37 часот