Иванов упати честитка по повод празникот Успение на Пресвета Богородица

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

28 август, 2018 @ 11:59 часот

Џафери: Делата на Кирил и Методиј се издигнаа над самите нив

Претседателот на Собранието, Талат Џафери од свое име и од името на пратениците во Собранието упати честитка по повод 24-ти мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. „Овој...

24 мај, 2018 @ 10:55 часот

Иванов упати честитка до Власите за нивниот национален ден – 23 мај

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов упати честитка до припадниците на Влашката заедница во Република Македонија, по повод 23 Мај – Националниот ден на Власите. Почитувани сограѓани, По...

23 мај, 2018 @ 11:01 часот

Царовска: Македонија не смее да биде земја со евтина работна сила

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска во честитката по повод Денот на трудот, 1-ви Mај порача дека Македонија веќе не смее и нема да биде земја со евтина работна сила. „Како политичари...

1 мај, 2018 @ 10:48 часот

Мицкоски: Од овој до следниот Велигден да се радуваме сите заедно

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска присуствуваше на велигденската богослужба во Соборниот храм. Тој на граѓаните им упати честитка за велигденските празници – им посака здравје,...

8 април, 2018 @ 12:38 часот

Иванов: Да сме сплотени и единствени, да си помагаме и да сме солидарни

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на сите православни христијани денеска им го честиташе најголемиот христијански празник Велигден. Тој од пред Соборниот храм на граѓаните им посака...

@ 12:31 часот

Заев им го честиташе Велигден на верниците на Католичката црква

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев по повод христијанскиот празник Велигден, што го прославуваат верниците на Католичката црква, упати писмо со честитки до Г. Киро Стојанов,...

1 април, 2018 @ 11:40 часот

Иванов со честитка до верниците кои го слават католички Велигден

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до Бискупот скопски и апостолски егзарх, д-р Киро Стојанов...

@ 11:37 часот

Иванов му ја честитал победата на Ал Сиси на претседателските избори во Египет

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во телефонски разговор му ја честиташе победата на претседателските избори на претседателот на Арапска Република Египет, Абдел Фатах Ал–Сиси,...

30 март, 2018 @ 9:40 часот

Иванов до Путин: Духовната и културна традиција меѓу нашите народи се добар потенцијал за соработка

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати честитка до Н.Е. г. Владимир Путин по повод повторниот избор на функцијата Претседател на Руската Федерација. „Почитуван господине Претседател, По...

20 март, 2018 @ 19:30 часот