Нова демократија: Ципрас очигледно смета дека е победа името „Илинденска Македонија“

Критики до грчкиот премиер упатија од опозициската Нова демократија, по изјавата на Алексис Ципрас од Солун дека Владата не дава име, туку се стреми да добие назад нешто што веќе било дадено. Како што...

26 мај, 2018 @ 11:55 часот

Ципрас: Ако добиеме одредница пред Македонија ќе биде голема победа за нас

Во преговорите не одиме да дадеме нешто, да го дадеме името Македонија, како што тврдат некои, одиме да земеме назад нешто што е дадено пред 70 години, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас од Солун, по средбата...

25 мај, 2018 @ 14:05 часот

Пенс и Ципрас телефонски разговарале за името на Македонија

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, соопшти прес-службата...

20 мај, 2018 @ 10:04 часот

Ципрас: Европските социјалисти во Софија рекоа дека само прогресивни лидери можат да го постигнат овој напредок за името

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска во екот на самитот на ЕУ-Западен Балкан во Софија на Твитер напиша дека Македонија и Грција направиле значајни чекори напред, но дека остануваат уште важни чекори...

16 мај, 2018 @ 21:48 часот

Туск и Ципрас ќе имаат телефонски разговор за името на Македонија

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладне телефонски ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и...

15 мај, 2018 @ 11:49 часот

„Катимерини“: Заев и Ципрас ќе разговараат за меѓународен договор за името

Врз основа на три различни текстови, два од министрите за надворешни работи, и еден од медијаторот, Скопје и Атина продолжуваат да бараат решение, пишува весникот „Катимерини“. Според информациите...

@ 11:45 часот

Заев и Ципрас во Софија ќе прават рекапитулар на досегашните разговори за името

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано...

@ 9:24 часот

Столтенберг уште еднаш ни повтори: Решете го името и ќе влезете во НАТО

Ги поздравувам напорите за изнаоѓање решение, а ако се реши проблемот, тогаш НАТО ќе ја покани Поранешната југословенска Република Македонија да стане членка на НАТО, вели Генералниот секретар на Алијансата,...

9 мај, 2018 @ 9:59 часот

Заев и Ципрас на 17 мај ќе треба да договорат конечно решение за името?

Се планира, а доколку не се случи нешто непредвидено, на 17 мај во Софија ќе се одржи тет-а-тет средба меѓу Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ -Западен Балкан, објави грчкиот информативен...

7 мај, 2018 @ 10:19 часот