Ципрас презема целосна политичка одговорност за пожарите во Грција

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека презема целосна политичка одговорност за смртоносните пожари во Атина во кои животот го загубија 87 луѓе. Ципрас ова им го рекол на министрите, по бројните...

27 јули, 2018 @ 19:09 часот

Гутереш на Твитер: Заев и Ципрас склучија историски договор

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш преку Твитер го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција, нарекувајќи го историски. „Срдечно им честитам на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев за...

18 јуни, 2018 @ 14:39 часот

Ципрас: Не ја признаваме македонската нација, само нивното право на самоопределување

Договорот не ја признава македонската националност, го признава само правото на нашите соседи да се самоопределуваат, изјави премиерот на Грција, Алексис Ципрас, во интервју за грчката телевизија...

14 јуни, 2018 @ 13:42 часот

Ципрас: Договореното име е за севкупна употреба што предвидува уставна ревизија

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. „Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот...

12 јуни, 2018 @ 18:33 часот

Коѕијас: Тие ќе го сменат името на државата, нешто што во историјата се има случено само еднаш

Мислам дека доаѓа моментот да го кажеш големото „да“ или големото „не“ и ги разбираш тешкотиите што се наоѓаат пред тебе, вели министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во интервју...

5 јуни, 2018 @ 12:06 часот

Заев најави дека во прашање се денови за телефонскиот разговор со Ципрас

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се во прашање денови кога ќе се случи телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Во врска со изјавата на Коѕијас дека на маса се останати три предлози...

@ 11:58 часот

„Катимерини“: На маса е предлогот Северна Македонија

Додека се чека на телефонскиот разговор помеѓу премиерите на Македонија и Грција, Заев и Ципрас, електронското издание на грчкиот весник „Катимерини“, утрово излезе со наслов „На маса предлогот Северна...

1 јуни, 2018 @ 10:42 часот

Заев: Следува разговор со Ципрас, ќе ја информирам јавноста за сите новости

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција истакна Македонија чекори кон Европската Унија и НАТО, а се решаваат и спорови, но се зајакнува и идентитетот. „Не сме биле побслику до решение, никогаш...

30 мај, 2018 @ 10:41 часот