Одбележани 75 години од холокаустот врз македонските Евреи

По повод 75-годишнината од холокаустот на македонските Евреи во Втората светска војна, денес владини делегации присуствуваа на комеморативните настани во Скопје, Битола и Штип, информираат од владината...

11 март, 2018 @ 17:48 часот

Во Скопје, Штип и Битола ќе биде одбележана 75-годишнината од холокаустот на македонските Евреи

Седумдесет и пет годишнината од холокаустот на македонските Евреи во Втората светска војна, годинава ќе биде одбележана со низа случувања во спомен на овој трагичен настан, во организација на Еврејската...

10 март, 2018 @ 14:01 часот

И Австријците учествувале во злосторствата од Холокаустот, рече канцеларот Курц

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, по повод Денот на сеќавањето на жртвите на Холокаустот, истакна денеска дека Австријците биле злосторници и учествувале во страшните злосторства, па подвлече...

27 јануари, 2018 @ 16:10 часот