Хан: Граѓаните, а посебно младите да не го бојкотираат референдумот

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на почетокот на скрининг процесот порача: Вратата на Европската Унија е ширум отворена, затоа граѓаните, а посебно младите да не го бојкотираат референдумот. „Младите...

18 јули, 2018 @ 8:35 часот

Хан: Верувам во успешен референдум и претпоставувам дека ќе добиете покана од НАТО на следниот самит

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за Топ Тема на телевизија Телма рече: „Верувам во успешен референдум и претпоставувам дека ќе добиете покана од НАТО на следниот самит“ Според...

27 јуни, 2018 @ 21:31 часот

Честитки од Могерини и Хан, за историскиот договор кој го постигнаа Заев и Ципрас

Сесрдно им честитаме на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев за нивната определба и лидерство во постигнувањето на овој историски договор меѓу нивните земји, што придонесува за трансформација на...

14 јуни, 2018 @ 8:45 часот

Хан твитна: Имавме плодна дискусија со Димитров и Коѕијас, искрена поддршка за преговорите

„Плодна дискусија со пријатели од македонски појадок. Им благодарам на Никос Коѕијас и Никола Димитров за нивната конструктивна и напорна работа! Сите изразивме искрена поддршка за преговорите.“ Ова...

28 мај, 2018 @ 10:49 часот

Грчкото МНР го искара Хан, ги „поткопувал“ преговорите

Грчкото Министерство за надворешни работи (МНР), попладнево преку соопштение реагираше на изјавата на еврокомесарот Јоханес Хан повикувајќи го да престане да дава погрешна слика за преговорите. „Го...

24 април, 2018 @ 21:02 часот

Мицкоски до Хан: Опозицијата суштински го подобри квалитетот на реформските закони

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со Јоханес Хан, комесар за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија. „На средбата стана збор за извештајот...

18 април, 2018 @ 16:16 часот

Хан оптимист дека Македонија и Грција ќе се договорат во следните недели

Еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за Дојче Веле зборува за европерспективите на Западен Балкан, за преговорите за името меѓу Скопје и Атина, како и работата на актуелната влада и делувањето на...

@ 11:13 часот

Хан во Скопје: Земјата ја заслужи безусловната препорака, ЕУ го призна сработеното

Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за...

@ 11:07 часот

По објавувањето на Извештајот за напредок од ЕК, Хан и Могерини во Република Македонија

По објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во кој ЕК даде чиста препорака за почеток на пристапните преговори,  денеска во официјална посета...

@ 7:59 часот