Ѓукановиќ ја презеде функцијата претседател на Црна Гора

Мило Ѓукановиќ денеска во Цетиње положи заклетва и официјално ја презеде функцијата претседател на Црна Гора. „Се колнам со мојата чест на Уставот на Црна Гора дека должноста претседател на Црна Гора...

20 мај, 2018 @ 18:22 часот

Луиџи Ди Мајо се откажува од функцијата премиер на Италија

Лидерот на италијанското Движење пет ѕвезди (М5С), Луиџи Ди Мајо синоќа, првпат откако изборите во Италија на 4 март завршија без јасен победник, предложи премиерот да го избере заедно со лидерот на екстремнната...

7 мај, 2018 @ 10:12 часот

Тилерсон сакал да остане на позицијата државен секретар

Рекс Тилерсон очекувал да остане на позицијата државен секретар, не разговарал за негова можна оставка со претседателот Доналд Трамп и не ги знае причините за таквата одлука, соопшти денес заменик...

13 март, 2018 @ 17:40 часот

Ибраимовски ја напушта министерската функција, ќе биде пратеник

Министерот без ресор Самка Ибраимовски задолжен за имплементација на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите во Македонија, најави дека ќе ја напушти министерската функција и ќе биде...

14 декември, 2017 @ 11:11 часот