ПРЕМИЕРА: Охридскиот режисер од прашката школа, Антонио Вељаноски, го претстави својот нов македонско-чешки филм „И(с)ЗГУБЕНИ“

Синоќа, охриѓани и гостите во Охрид имаа несекојдневна можност да присуствувааат на премиера на македонски филм од македонски режисер. Беше премиерно прикажан краткиот игран филм „И(с)згубени“ на...

26 мај, 2018 @ 18:54 часот

Денеска премиера на филмот И(с)ЗГУБЕНИ на режисерот Антонио Вељаноски

Во амфитеарот на Филмската академија во Охрид (ФИОФА), денеска со почеток од 18 часот и 30 минути ќе биде премиерното прикажување на краткометражниот игран филм И(с)ЗГУБЕНИ во режија на Антонио Вељаноски. И(с)ЗГУБЕНИ...

25 мај, 2018 @ 11:31 часот

Премиера на краткометражниот филм И(с)ЗГУБЕНИ на режисерот Антонио Вељаноски

Во петок, на 25 мај 2018 година, во 18 часот и 30 минути во амфитеарот на Филмската академија во Охрид (ФИОФА) ќе биде премиерното прикажување на краткометражниот игран филм  И(с)ЗГУБЕНИ во режија на Антонио...

23 мај, 2018 @ 12:31 часот

Почина Верн Тројер, „Мини ми“ од филмот „Остин Пауерс“

Американскиот актер и комичар, Верн Тројер, познат како Мини Ми во филмот „Остин Пауерс“, почина на 50 години. Не се соопштени причината и местото каде починал Верн Тројер, кој беше висок само 81 сантиметар. Во...

22 април, 2018 @ 12:26 часот

„Бикини Мун“ на Манчевски од вечер во кино Милениум

„Бикини Мун“ е современа трагедија за жена (улогата ја игра актерката Кондола Рашад), која била војник во Ирак и по враќањето живее како бездомник на улица во Њујорк, и затоа што е ментално нестабилна,...

22 март, 2018 @ 8:36 часот

„Види ја ти неа“ во официјална програма на фестивалот „Санденс“

Kратометражниот игран филм „Види ја ти неа“, на режисерот Горан Столевски, кој ја освои Наградата „Мала Камера 300“ на годинешното издание на ИФФК „Браќа Манаки“, влезе во официјалната селекција на...

5 декември, 2017 @ 16:57 часот

Филмот „Исцелител“ одлично прифатен на фестивалот во Талин

Македонскиот филм „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески е одлично прифатен од светската публика на меѓународниот филмски фестивал „Црни ноќи“ во Талин, Естонија, кој се одржува од 17 ноември до 3 декември. Филмот,...

29 ноември, 2017 @ 17:37 часот

„Златна петорка“ доби специјална награда во Санкт Петербург

Горан Тренчовски, режисерот на македонскиот игран филм „Златна петорка“, доби Специјална награда од страна на новинарите и критичарите на дневниот весник „Российская газета“. Наградата доаѓа во...

25 ноември, 2017 @ 9:45 часот