Заврши шестото издание на фестивалот „Про-за Балкан“

„Многу ми е жал што не сум во можност овие редови, кои најверојатно ќе беа поинакви ако бев на „самото место“, да ги прочитам лично, но низа околности во последен час ме спречија да дојдам во Скопје,...

30 мај, 2018 @ 10:45 часот

Единствената македонска монодрама вечерва на фестивалот во Битола

На претпоследниот фестивалски ден на Интернационалниот фестивал на монодрама Битола 2018, во официјална конкуренција ќе бидат изведени уште две монодрамски остварувања. Вечерва во 20 часот пред битолската...

14 мај, 2018 @ 12:06 часот

Свечено отворен 20-тиот Итернационален фестивал на монодрама Битола 2018

Со прогласувањето на фестивалот за отворен, од страна на претседателот на меѓународното жири Коле Ангеловски, синоќа во Битола започна 20-тото јубилејно издание на Интернационалиот фестивал на монодрама...

12 мај, 2018 @ 13:31 часот

Новото издание на „Фолк Фест Валандово“ ќе се одржи на 24 и 25 мај

Новото издание на „Фолк Фест Валандово“ ќе се одржи на 24 и 25 мај годинава, соопшти градоначалникот на Валандово, Перо Костадинов на денешната прес-конференција. „Фолк Фест Валандово“, опстојува повеќе...

9 февруари, 2018 @ 17:09 часот

Армин ван Бурен доаѓа во Охрид на 4 август 2018 година

Од Авалон продукција информираат дека еден однајдобрите и најголеми диџеи на светот на сите времиња Армин ван Бурен ќе биде втората главна ѕвезда на фестивалот Ohrid Calling во 2018 година, на стадионот „Билјанини...

26 декември, 2017 @ 12:40 часот

Филмот „Исцелител“ одлично прифатен на фестивалот во Талин

Македонскиот филм „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески е одлично прифатен од светската публика на меѓународниот филмски фестивал „Црни ноќи“ во Талин, Естонија, кој се одржува од 17 ноември до 3 декември. Филмот,...

29 ноември, 2017 @ 17:37 часот