Груевски денеска ќе ја слушне првата пресуда по обвиненијата на СЈО

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска со прва пресуда по обвиненијата на СЈО. Пресуда се однесува за случајот „Тенк“ во кој заедно со поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски им се...

23 мај, 2018 @ 8:13 часот

Се бара конфискација на имот за четворица обвинети во “Титаник”

Конечно почна главната расправа за вториот по важност предмет на Специјалното јавно обвинителство, наречен „Титаник“. СЈО го даде својот воведен збор при што беше прочитано обвинението против вкупно...

9 мај, 2018 @ 17:42 часот

Во Кривичниот суд ново рочиште за случајот „Тарифа“

За денес во Кривичниот суд е закажано рочиште за случајот Тарифа во кој обвинети се: поранешниот генерален директор на АД „ЕЛЕМ“ Дејан Бошковски и уште две лица за противзаконска набавка на софтверски...

26 април, 2018 @ 9:01 часот

Денеска извештајот на СЈО ќе се најде пред пратениците на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците

Пред членовите на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. се очекува  Специјалната обвинителка Катица Јанева  да го презентира нивниот  извештај. Во шестмесечниот период од септември...

25 април, 2018 @ 8:31 часот

Прво рочиште за „Монструм“откако го презема СЈО

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за случајот „Монструм“ против обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското езеро во Скопје на 12 април 2012 година. Предметот „Монструм“ минатиот...

17 април, 2018 @ 8:30 часот

Во Кривичниот суд денеска рочишта за предметите на СЈО „Трезор“, „Тарифа“ и „Труст“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите не СЈО: „Трезор“, „Тарифа“ и „Труст“. Во „Трезор“ првообвинет е поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, поранешниот шеф на неговиот...

29 март, 2018 @ 8:32 часот

Груевски на Фејсбук: Обвинителот од СЈО се подготвува да се кандидира за Претседател на државата

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска на Фејсбук ја коментираше последната истрага на СЈО во која тој и Ахмети се осомничени дека го договориле прекинот на пописот, бидејќи резултатите немало...

27 март, 2018 @ 20:32 часот

Влахов Мицов: СЈО го крие кривичниот предмет за пописот од 2002 година

Заменик претседателот на Единствена Македонија, Стефан Влахов Мицов денеска на прес-конференција обвини дека Специјалното обвинителство го крие кривичниот предмет за пописот во 2002-та година. „Специјалната...

24 март, 2018 @ 16:36 часот

СЈО ги сомничи Груевски и Ахмети за стопирање на пописот од 2011

СЈО денеска поднесе нова истрага под име „Попис“, која а се однесува за основано сомневање за злоупотреба на своите овластувања на претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кои во 2011 година се договориле...

21 март, 2018 @ 12:40 часот