Заев ќе се појави како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа од него

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе се појави како сведок во случајот „Монструм“ ако судот го побара тоа од него. Запрашан за изјавите на семејствата на убиените деца и обвинувањата против...

21 април, 2018 @ 12:16 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Ако има независно обвинителство и суд, тогаш Заев не би бил премиер

Ако има независно обвинителство и независен суд, тогаш Зоран Заев сигурно нема да биде премиер. После вчерашното сведочење во кое видовме јавно признание како Заев барал поткуп од едно евро за него,...

27 март, 2018 @ 13:26 часот

Целосната снимка за „Поткуп“ денеска нема да се слуша во судот

Целосната снимка за „Поткуп“ нема да биде пуштена на денешното рочиште, одлучи Кривичниот суд по барање на Основното јавно обвинителство. Причина за ова барање е затоа што станува збор за ПИ мерки...

26 март, 2018 @ 11:40 часот

Бачев обвини дека Судот не им го впишувал новото име на партијата оти го содржела зборот „Македонија“

Претседателот на партијата Единствена Македонија, поранешна НДМ, Јанко Бачев, рече дека Основниот суд Скопје 2 не сака да изврши упис на новото име на партијата поради зборот „Македонија. „Денес споделуваме...

21 февруари, 2018 @ 15:22 часот

Екс министерката за култура на суд за случајот „Тендери“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да почне судскиот процес против поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа – Милевска, обвинета во случајот „Тендери“ на Специјалното јавно обвинителство. Екс...

@ 10:11 часот

Груевски: Ова е брука од суд, процесот е политички

Ова е политички процес против мене како и сите други обвиненија на СЈО, рече поранешниот премиер, Никола Груевски, на денешното рочиште за случајот „Тенк“, односно набавката на „мерцедесот“ од 600...

12 февруари, 2018 @ 16:44 часот

Судот бара од Собранието одземање на имунитетот на шест пратеници

Кривичниот суд доставил барање со Собранието за одземање на имунитет на шест пратеници кои Основното јавно обвинителство поради насилствата во Собранието од 27 април годинава ги товари за загрозување...

28 ноември, 2017 @ 20:34 часот