Протест пред судот, судењето за крвавиот четврток почнува денес

Денес пред Кривичниот суд група граѓани со парола„Судење на уметници и парламентарци како терористи е срам на векот“ се собраа за да дадат поддршка на обвинетите за 27 ми април. Обвинети во овој случај...

22 август, 2018 @ 10:12 часот

На годишнината од собраниските настани продолжува рочиштето за нападот врз пратеникот Села

Видео снимки и фотографии од случувањата на 27 април, ќе се гледаат во Кривичниот суд в петок, точно една година по случувањата во Собранието, за кога е закажано следното рочиште за обидот за убиство...

26 април, 2018 @ 9:52 часот

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Бидејќи претседателот на судот не можел денес да донесе одлука за изземање на судечкиот совет по барање на одбраната, процесот за предметот „Насилство во Центар“ е одложен за 1 јуни кога ќе биде соопштена...

19 април, 2018 @ 11:03 часот

Хаг го осуди Шешељ на 10 години затвор, кои тој веќе ги одлежа

Хашкиот трибунал го прогласи Воислав Шешељ за виновен и го осуди на казна затвор во времетраење од 10 години. Сепак, Шешељ нема да оди во затвор со оглед на тоа што во притворот на Хашкиот трибунал за...

11 април, 2018 @ 15:20 часот

Судењето за нападот на пратеникот Села продолжува на 16 април

Судењето на обвинетите за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, што се случи на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија ќе продолжи на 16 април, пренесе МИА. На денешното...

10 април, 2018 @ 18:13 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Притворот е казна за луѓето кои не се согласуваа со антидржавните политики на СДСМ

Партискиот суд на СДСМ уште еднаш срамно го погази правото во Македонија. Си поигрува со човечки судбини и политички притвора луѓе само за да ги задоволи нарачателите да уживаат во траумите предизвикани...

29 март, 2018 @ 10:03 часот

Во Кривичниот суд денеска судење за случајот „Тарифа“

 Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи рочиштето за случајот на СЈО „Тарифа“, во кој се обвинети поранешниот генерален директор на АД „ЕЛЕМ“ Дејан Бошковски и уште други две лица. Според...

22 март, 2018 @ 9:27 часот

Груевски: Секој ден сме на судење, ова е фарса, малтретирање…

Експремиерот Никола Груевски и ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески не ги добија цедињата со бомбите кои се доказ во предметот „ТНТ“. Судот го повлече задолжението СЈО да им ги достави...

9 февруари, 2018 @ 12:38 часот

Одложено судењето за дедото на Тамара кој пукаше во Тодоров

Судењето за Ључо Стојановски, дедото на Тамара, кој во јуни минатата година пукаше во поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се одложи. Апелација ја прифати жалба на обвинителството, откако...

22 јануари, 2018 @ 10:35 часот