Хуманитарна изложба на Христина Тарабунова, средствата ќе одат за дечињата од онкологија

На 29ти април – „Интернационалниот ден на желбата“, во кафе бар „Излет“, ќе се оддржи втората самостојна изложба на младата и креативна Христина Тарабунова, која ќе се претстави со рачно ткаени...

20 април, 2018 @ 13:26 часот

Велешанец се бори за живот откако се обидел да се отруе со средства за чистење

Дваесет и осум годишен велешанец бил донесен синоќа во 19:15 часот во ЈЗУ Општа Болница – Велес, откако се затрул. Тој испил половина литар „Доместос“ и 50 грама „Арф“, информираат од СВР Велес. Како што...

15 март, 2018 @ 14:07 часот

Коалицијата „О2“ ќе ја тужи државата ако не издвои повеќе средства за заштита на животната средина

Граѓанската иницијатива „О2 Коалиција за чист воздух“ бара Владата да го зголеми буџетот за заштита на животна средина за 2018 година од 0,4 проценти од БДП, колку е планиран, на најмалку 2,5 проценти. Во...

11 декември, 2017 @ 14:54 часот

Собранието ја изгласа одлуката за пренамена на 1,6 милијарди денари помеѓу буџетските корисници

Собранието на Република Македонија на денешната седница со 51 глас „за“ и 25 „воздржани“ гласаше за Предлог-одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт...

18 ноември, 2017 @ 16:11 часот