Грчка влада: Заев тајно се среќавал со специјалната претставничка на Мицотакис

Ставовите на грчката Влада во преговорите за името, но и размислувањата за опозициската Нова демократија, онака како што се пренесени во објавените стенограми од „Катимерини“ и германски ФАЗ, од двете...

3 октомври, 2018 @ 11:53 часот

Адеми на средби со македонската дијаспора во Шведска

Министерот задолжен за дијаспора Едмонд Адеми од денеска до 21 април ќе престојува во официјална посета на Кралството Шведска, каде во Гетеборг ќе учествува на Изборното Собрание на Македонскиот сојуз...

19 април, 2018 @ 10:45 часот

Јункер и Хан денеска на средби со македонскиот државен врв

Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, во придружба на еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Јоханес Хан денеска ќе престојуваат во неколкучасовна...

25 февруари, 2018 @ 12:19 часот

Мицкоски во Брисел на средби со Хан, Могерини и Дол

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во прва работна посета на највисоко ниво во Брисел. Мицкоски заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски и членот на Извршниот комитет...

29 јануари, 2018 @ 10:53 часот

Ципрас на одделни средби со партиите во Грција ќе разговара за името на Македонија

На одделни средби со претседателите на сите политички партии, со исклучок на Златна зора, грчкиот премиер Алексис Ципрас во текот на денот ќе разговара за прашањето со името, по средбата со македонскиот...

27 јануари, 2018 @ 9:59 часот

Нимиц пристигнува во Скопје на 31 јануари, ќе ја посети и Атина

Медијаторот на Обединетите нации меѓу Македонија и Грција за спорот со името Метју Нимиц синоќа преку соопштение официјално ги потврди посетите на Атина и Скопје. „На покана на владите на Грција и...

25 јануари, 2018 @ 9:58 часот

Димитров: Најголема патриотска должност на нашата генерација е да го фати возот за ЕУ

Со високата претставничка и заменик претседател на Европската комисија Федерика Могерини: Најголема патриотска должност на нашата генерација е да се осигураме дека ќе го фатиме возот за ЕУ и да обезбедиме...

23 јануари, 2018 @ 12:46 часот

Османи: Очекувам унапредување на соработката меѓу Македонија и Албанија

По заедничката владина седница очекувам двете земји да ги зајакнат меѓусебните односи и да овозможат услови за поголема размена и економска соработка. Ова го изјави заменик-ретседателот на Владата...

17 јануари, 2018 @ 17:28 часот