Втора средба на Заедничката експертска комисија меѓу Македонија и Бугарија

Втората средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, формирана согласно Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија...

3 октомври, 2018 @ 11:56 часот

Столтенберг на средби со Џафери и Мицкоски во Собранието

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов во вилата „Водно“, во македонското Собрание се сретна и со претседателот на Парламентот Талат...

6 септември, 2018 @ 12:16 часот

Трамп и Путин ќе се сретнат во жолтата претседателска палата во Хелсинки

Самитот меѓу американскиот и рускиот претседател Доналд Трамп и Владимир Путин на 16 јули ќе се одржи во жолтата претседателска палата, соопштуваат официјални лица во Финска. Палатата е изградена во...

14 јули, 2018 @ 13:11 часот

Шекеринска на средба со претставници на Сојузот на борците на НОБ

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ќе се сретне со претставници од Сојузот на борците од Народноослободителната и Антифашистичка војна на Македонија. Како што информират од Министерството,...

22 јуни, 2018 @ 9:04 часот

Бујар Османи во Брисел ќе се сретне со Могерини

Од денес во Брисел, во дводневна посета ќе престојува вицепремиерот за европски интеграции Бујар Османи. Тој ќе ги презентира мерките предвидени во новиот реформски План 18, на средбите со високи претставници...

6 јуни, 2018 @ 8:29 часот

Белата куќа ја потврди средбата на Трамп и Ким за 12 јуни

Првата средба меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ќе се одржи на 12 јуни во девет часот во Сингапур, соопшти Белата куќа. „Нашиот тим во Сингапур завршува...

5 јуни, 2018 @ 12:02 часот

„Катимерини“: На маса е предлогот Северна Македонија

Додека се чека на телефонскиот разговор помеѓу премиерите на Македонија и Грција, Заев и Ципрас, електронското издание на грчкиот весник „Катимерини“, утрово излезе со наслов „На маса предлогот Северна...

1 јуни, 2018 @ 10:42 часот