Мекилван-Попоски: Македонија е позитивен пример во регионот на Западен Балкан

Министерот Роберт Поповски задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност во Лондон имаше официјална средба со Фиона Мекилван, раководител за Западен Балкан во министерството за надворешни...

26 април, 2018 @ 9:50 часот

Колинда Грабар-Китаровиќ во официјална посета на Македонија

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ денеска е во официјална посета на земјава. Домаќин на хрватската претседателка ќе биде, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Колинда...

@ 9:28 часот

Заев очекува исчекор од денешната средба за името во Виена

Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува исчекор од денешната средба во Виена на шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот на Обединетите нации...

25 април, 2018 @ 11:49 часот

Дескоска на средба со претставници на студентските и ученичките домови

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска оствари средба со Дарио Николовски, директорот на Државниот студентски дом „Скопје“ – Скопје, како и со претставниците на студентските...

24 април, 2018 @ 13:01 часот

Средба Џафери – Соботка: Интензивирање на парламентарната соработка со Австрија

Во рамките на учеството на Конференцијата на претседатели на парламенти од земјите на Европската Унија, која се одржува на 23 и 24 април во Талин, Естонија, претседателот на Собранието, Талат Џафери, оствари...

@ 11:39 часот

Поранешниот генерален секретар на НАТО Џорџ Робертсон утре на средба со премиерот Заев

Висока делегација од истакнати дипломати, предводена од поранешниот генерален секретар на НАТО Лорд Робертсон, утре ќе престојува во Скопје. Делегацијата ќе биде примена од премиерот Зоран Заев, соопшти...

23 април, 2018 @ 18:38 часот

Во Македонија ќе биде одбележан Денот на бугарската армија

Фондацијата „Бугарска памет“ ќе организира прослава по повод 6 Mај, бугарскиот празник „Ден на храброста“ во Ново Село, Македонија. Оваа година за прв пат на прославата ќе присуствуваат и претседателите...

21 април, 2018 @ 17:21 часот

Заев на средба со раководството на Исламската верска заедница

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од директорот на Комисијата за односи со верски заедници, Дарјан Сотировски, денеска оствари средба со раководството на Исламската...

20 април, 2018 @ 18:51 часот

Ердоган ја изрази турската поддршката за интеграција на Македонија во НАТО

Во Анкара, претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган на средбата со претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери ја изрази турската поддршка за интеграцијата на Македонија во...

@ 7:53 часот