Дачиќ: Никој не нуди цело Косово да остане во Србија

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека на Србија и се дава историска можност да добие нешто за своите луѓе и граѓани во Косово. „Станува збор за тоа дали ќе добиеме нешто...

28 август, 2018 @ 11:56 часот

Бројот на мигранти во Србија и Бугарија се зголемува

Според републичкиот комесаријат за бегалци, зголемен е бројот на мигранти кои од Бугарија, преминуваат во Србија. Според податоците во оваа земја моментално има 2. 891 мигранти, а од мај до сега оваа бројка...

4 јули, 2018 @ 10:48 часот

Вучиќ: Цел свет им се смее на Србија и Хрватска

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Србија и Хрватска испаѓаат смешни пред целата меѓународна јавност поради реципрочните мерки кои ги воведоа една на друга. „Важно е да разбереме...

27 април, 2018 @ 22:08 часот

Анализа на Танјуг: Како Македонија и Србија да постигнат една милијарда евра трговска размена

Како до една милијарда евра во трговската размена со Македонија, анализира денеска новинската агенција Танјуг и наведува дека трговијата лани изнесувала 767,06 милиони евра, што е покачување од 5,5 отсто...

15 април, 2018 @ 16:46 часот

Македонија и Србија се договорија за олеснување на постапките за пренос на роба и патници на граничните премини

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска во Белград, Република Србија остварија средба со д-р...

12 април, 2018 @ 16:38 часот

Србија одбележува 19 години од бомбардирањето на НАТО

На денешен ден пред 19 години започнаа воздушните напади на силите на НАТО на тогашна Сојузна Република Југославија. За време на 78-те денови, колку траеше бомбардирањето, според официјалните податоци,...

24 март, 2018 @ 16:46 часот

Дачиќ: Нема да ги жртвуваме националните интереси за да станеме членка на ЕУ

Србија нема намера да ги жртвува своите национални интереси за да стане членка на ЕУ, изјави српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ за државната телевизија РТС. „Можам да кажам од свое...

23 март, 2018 @ 19:47 часот

Јункер не барал од Србите да избираат меѓу ЕУ и Русија

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, изјави дека за време на посетата на Западен Балкан, не побарал од Србите да бираат меѓу ЕУ и Русија, бидејќи тие мораат да имаат нормални односи...

3 март, 2018 @ 17:24 часот