Курц: Постои опасност од заострување на мигрантската криза

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека постои опасност од натамошно заострување на мигрантската криза, поради спорот околу политиката за доделување азил во Германија. Пред средба...

20 јуни, 2018 @ 13:15 часот

Коѕијас: Подобро Македонија да биде наш пријател отколку да стане Голема Бугарија

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас изјавил дека владата на Грција ги има во предвид сите можни опции за развојот на ситуацијата и дека националните интереси на земјата се заштитени,...

19 јуни, 2018 @ 9:24 часот

За Нимиц решавањето на спорот за името било најдобар роденденски подарок

Медијаторот на ОН во решавање на спорот со името, Метју Нимиц денеска од Преспа истакна дека не постоел подобар подарок за неговиот роденден од денешното потпишување на Договорот за името. Грците кои...

17 јуни, 2018 @ 19:52 часот

Иванов до Борисов: Со одбивањето на средбата, заземаш страна

Со овој гест Борисов зазема страна – изјави македонскиот претседател Ѓорге Иванов кој е во дводневна официјална посета на Бугарија. Иванов, меѓудругото, требаше да се сретне и со Бојко Борисов, претседател...

14 јуни, 2018 @ 13:33 часот

Ципрас за МИА: Имаме два услови за решавање на спорот

За Грција има два клучни услови околу компромисот за името – едниот е сложеното име со географска одредница, а вториот е тоа да биде одржливо решение, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, по завршувањето...

23 март, 2018 @ 19:53 часот

Словенија ќе ја предаде тужбата до Хрватска за спорот со границата

Словенија денеска би требало да го поднесе писмото до Европската комисија со предлог да се поведе тужба против Хрватска поради непочитување на арбитражната одлука за границата. Со предавањето на ова...

16 март, 2018 @ 10:20 часот

Владиниот мерцедес нема да се продава се дури не заврши судскиот спор

Владата на Република Македонија го става во мирување процесот на продавање на возилото „Мерцедес” до завршувањето на судскиот спор во кој може да се појави потреба да биде доказен материјал. Портпаролот...

6 март, 2018 @ 21:00 часот

Професорот Јанев предлага ОН да го решат спорот во наша полза

Професорот по меѓународно право Игор Јанев кој своевремено беше советник на претседателот Глигоров, кој сега работи во Белград, а важи за врвен експерт за ОН предлага решение на спорот за името. Тој...

1 февруари, 2018 @ 21:27 часот

Мицотакс до Ципрас: Нема да ги поделиме Грците, за да ги обединиме „Скопјаните“

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој денеска одржува одделни спредби во врска со проблемот на Грција со нашето име пред состанокот со Метју Нимиц, не доби поддршка од Кирјакос Мицотакис, јавува дописникот...

27 јануари, 2018 @ 16:00 часот