Министерство за култура: Лажни вести се дека се отстранува споменикот на Александар

Откако на социјалните мрежи почнаа да се шират шпекулации дека вечерва ќе се отстранува споменикот Воин на коњ на плоштадот Македонија, а за тоа наводно бил донесен и специјален кран од Бугарија, се...

21 март, 2018 @ 23:36 часот

Граѓани се собраа пред споменикот на Александар, по најави за негово рушење

Поголема група на граѓани вечерва се собраа пред споменикот на Воинот на коњ (Александар Македонски) по најавите на социјалните медиуми дека пред доаѓањето на грчкиот шеф на дипломатијата Коѕијас...

@ 22:38 часот

Првиот споменик на биткоин во светот ќе биде откриен во Крањ

Во словенечкиот град Крањ денеска ќе биде откриен споменик посветен на криптовалутата биткоин. Кружната метална скулптура со буквата Б е тешка три тони и има пречник од седум метри. Поставена е на новиот...

14 март, 2018 @ 11:21 часот

Делегација на Град Скопје положи свежо цвеќе на споменикот на Кузман Јосифовски-Питу

По повод 74-годишнината од загинувањето на народниот херој Кузман Јосифовски-Питу, делегација на Советот на Град Скопје денеска положи свежо цвеќе на споменикот на Кузман Јосифовски-Питу. Делегацијата...

25 февруари, 2018 @ 13:45 часот

Ангелов на Фејсбук: Споменик на Ќосето да, но не пред судот

Споменик на Ќосето – да, но не пред судот, напиша Стојанче Ангелов на „Фејсбук“. „Андон Ќосето (1854-1953). Херој на македонската борба за слобода. Лојален припадник, бескомпромисен борец и суров извршител...

24 февруари, 2018 @ 11:35 часот

Шилегов: Уривањето на дивоградба нема во себе свеченост и не се прави со фанфари

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов во вчерашното интервју за 360 Степени зборуваше за отстранувањето на споменикот на Андон Јанев-Ќосето и зошто тоа било направено ноќе. Како што рече, споемникот...

@ 10:52 часот

СДСМ: Со отстранувањето на дивоградбата од споменик се става крај на самоволието

Отстратнувањето на т.н. споменик на Андон Лазов Јанев-Ќосето, дивоградба бесправно поставена од страна на претходната градска власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, става крај на самоволието и незаконитоста...

22 февруари, 2018 @ 17:47 часот

Општина Центар: Споменикот на Андон Јанев – Ќосето беше дивоградба

Споменикот на Андон Јанев – Ќосето e отстранет од пред Врховниот суд затоа што беше дивоградба и не беше поставен на одобрената локација од страна на Град Скопје, велат од Општина Центар. Од таму наведуваат...

@ 11:22 часот