ВМРО-ДПМНЕ: Договорот за капитулација не претставува заштита на идентитетот

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во негово учество во грчката национална телевизија накратко објаснува: Ние нема да ги ословуваме како Македонци ние ќе ги ословуваме како Славомакедоци, ќе потсетам...

16 јуни, 2018 @ 16:35 часот

„Единствена Македонија“: Спасовски потврди дека Македонија си за ја замислуваат како лото-игра

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска изјави дека нема ништо спорно во тоа што Џезаир Шаќири како исламско-фундаменталистичкиот фанатик и извршител на убиството на припадник на...

8 мај, 2018 @ 19:33 часот

ДОМ: Препораката од ЕУ е можност за спроведување реформи за демократско, праведно и просперитетно општество

Демократската обнова на Македонија (ДОМ) ја поздравува препораката од ЕУ за започнување преговори за членство. Таа претставува заслужен и очекуван поттик за Македонија по двегодишниот застој. Таа...

18 април, 2018 @ 21:21 часот

Селмани: Нека се убиваат Албанците, доволно е ДУИ да не се спомне по лошо

Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, во статус на својот Фејсбук профил го коментираше вчерашното соопштение до медиумите испратено од ДУИ по повод вооружениот инцидент во кој беше убиен Наим Реџепи. „Како...

6 април, 2018 @ 11:53 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Планот за реформи 3-6-9 доживеа тотално фијаско

Република Македонија стана земја каде власта не ги почитува ниту институциите, ниту Уставот и законите, велат во денешното соопштени до јавноста од ВМРО-ДПМНЕ. Правната држава е заробена од страна...

4 април, 2018 @ 10:48 часот

ВМРО-ДПМНЕ:Тортурата и изживувањето на Зоран Заев и власта со притворените патриоти ги надмина сите граници

„Крајно нечовечки, на голем дел од неосновано притворените за 27-ми април, завчера им беше преиначена мерката од ефективен во куќен притвор, а веќе вчера, партискиот суд и обвинителство на Зоран Заев,...

28 март, 2018 @ 9:17 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Јавноста добива детали за преговорите со името преку странски медиуми

Република Македонија е заробена и киднапирана држава. СДСМ се однесува со државата како приватна сопственост. Се одлучува за и во името на граѓаните, без истите да бидат информирани, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Јавноста...

23 март, 2018 @ 10:07 часот

СДСМ: Продолжуваме со решавање на наследените проблеми од ВМРО-ДПМНЕ

Владата предводена од СДСМ продолжува да ги решава наследените проблеми предизвикани од неодговорната власт на ВМРО-ДПМНЕ. Со реализација на одлуката на Владата предводена од СДСМ, надминати се наследените...

12 март, 2018 @ 10:14 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Ветуваа живот и слобода, а донесоа цензура, закани и условни затворски казни за медиумите

Секој изминат ден го покажува недемократскиот карактер на оваа власт. Скапо платената владина пропагандна машинерија не може да ги сокрие сите лаги на Заев. Ветуваа живот и слобода, а донесоа цензура,...

@ 9:46 часот

Мицкоски: Во САД гледаме пријателска држава која треба да ги поддржи напорите за членство во НАТО

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес оствари средба со американскиот сенатор Крис Марфи и амбасадорот на САД во Република Македонија, Џес Бејли. На средбата стана збор за продлабочување...

11 март, 2018 @ 21:40 часот