Заев: Бошкоски и Шаќири беа на различна страна од нишаните, сега работат за својата Македонија

Љубе Бошкоски и Џезаир Шаќири, познат како командант Хоџа, беа на различна страна на нишаните, а сега работат за својата Република Македонија, рече премиерот Зоран Заев во врска со ангажирањето на овие...

9 мај, 2018 @ 17:45 часот

ФОТО: Ова се најистакнатите политичари во светот од македонско потекло

Советници, градоначалници, пратеници, амбасадори – ова се профилите на најистакнатите политичари во светот кои имаат македонско етничко потекло. Тие се прва, втора или трета генерација на македонски...

13 април, 2018 @ 19:09 часот

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата на Советот на општина Крива Паланка

Советниците од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во Крива Паланка ја напуштија денешната седница на општинскиот Совет во знак на поддршка на, како што истакнаа, притворените за настаните во Собранието...

14 декември, 2017 @ 16:22 часот

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со бојкот на општинските совети

Седниците на општинските совети во општините Штип и Гевгелија денеска беа бојкотирани од страна на советниците на ВМРО-ДПМНЕ. Советниците реагираа на приведувањето и апсењето на осомничените за собраниските...

7 декември, 2017 @ 17:03 часот