Собранието ќе потроши 80 милиони денари на кампања за референдумот

Откако увидела дека е долга постапката за донирање пари од министерствата на Собранието за финансирање на кампањата на референдумот, Владата на вчерашната седница донела нова одлука. Портпаролот...

23 август, 2018 @ 14:00 часот

Мицкоски: Референдум може да има, а може и да нема

Сѐ додека не се распише, постојат многу веројатности, сите опции се отворени и да се случи и да не се случи. Сѐ до оној момент додека референдумот не биде распишан, додека не биде дефинирано референдумското...

14 јули, 2018 @ 15:32 часот

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата за договорот со Грција

Денес во Собранието на Република Македонија со 69 гласа „за“ и 40 „против“ беше изгласана потребата за донесување на предлог-законот за ратификација на договорот за името со Грција.  Против потребата...

19 јуни, 2018 @ 14:01 часот

Договорот за името ќе влезе во Собранието со европско знаменце

Договорот за решавање на името, потпишан меѓу Македонија и Грција ќе биде испратен во Собранието со европско знаменце, така што прво ќе треба да го помине филтерот на Комисијата за европски прашања...

18 јуни, 2018 @ 14:41 часот

Собранието денес ќе избира нови министри и заменици министри

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 49. седница на која на дневен ред се избор на нови министри во Владата, заменици министри, а како трета точка на дневниот ред е предлог-одлуката...

1 јуни, 2018 @ 8:24 часот

Во Собранието денеска, седница за пратенички прашања

Денеска во Собранието пратениците ќе имаат можност да постават прашања на премиерот Зоран Заев и пратениците. Собраниската седница за пратенички прашања се одржува секој последен четврток во месецот....

31 мај, 2018 @ 8:14 часот

Спасовски за „27 април“: Пратениците беа приведени на барање на обвинителството

Сите наредби за приведување за насилствата од 27 април во Собранието на Република Македонија се издадени од судија на претходна постапка врз претходно барање на јавниот обвинител за гонење на организиран...

26 април, 2018 @ 14:31 часот

Денеска во Собранието седница за гласање доверба на Владата

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 42. седница на која на дневен ред е барањето за гласање доверба на Владата поднесено од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.  Во образложението на барањето...

11 април, 2018 @ 8:44 часот

Мицкоски: Доколку се вратиме во Собранието тоа ќе биде на голема врата

Доколку ВМРО-ДПМНЕ се врати во Собранието, ќе се врати на голема врата, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за Радио Слободна Европа. „Доколку одлучи да се врати првиот момент што ќе го направи...

1 април, 2018 @ 12:14 часот