Уапсени двајца припадници на паравоената група во Словенија

Словенечката полиција уапси двајца мажи за кои се сомнева дека и припаѓаат на паравоена група, а откако на социјалните мрежи се појави снимка на групата, која се изјаснува за војска на Штаерска. Полицијата...

6 септември, 2018 @ 11:40 часот

Македонија заедно со Словенија и Црна Гора организатори на женското ракометно ЕП 2022

Европската ракометна федерација на денешниот конгрес во Глазгов, Шкотска донесе одлука Македонија, заедно со Словенија и Црна Гора да бидат заеднички организатори на Европското првенство во 2022 година. Федерациите...

20 јуни, 2018 @ 13:12 часот

Словенија ќе ја предаде тужбата до Хрватска за спорот со границата

Словенија денеска би требало да го поднесе писмото до Европската комисија со предлог да се поведе тужба против Хрватска поради непочитување на арбитражната одлука за границата. Со предавањето на ова...

16 март, 2018 @ 10:20 часот

Првиот споменик на биткоин во светот ќе биде откриен во Крањ

Во словенечкиот град Крањ денеска ќе биде откриен споменик посветен на криптовалутата биткоин. Кружната метална скулптура со буквата Б е тешка три тони и има пречник од седум метри. Поставена е на новиот...

14 март, 2018 @ 11:21 часот

Раул го одреди тимот за натпреварот против Словенија

Селекторот на македонската репрезентација Раул Гонзалез ги одреди 16-те играчи на кои ќе смета на вечерашниот дуел со Словенија. Од 19-те играчи кои се наоѓаат во Хрватска отпаднаа: Златко Даскаловски,...

13 јануари, 2018 @ 10:48 часот