Од кои професии најдобро се заработува во Македонија?

Државниот завод за статистика ја објави листата на најдобро платени професии во Македонија во месец мај: 1. Компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности – 55.842 ден. 2. Воздухопловен транспорт...

20 јули, 2018 @ 19:28 часот

Димитров: Косово да ја преиспита одлуката за данокот за увоз на земјоделски производи

Воведувањето на даночна стапка за увоз на земјоделски производи, билатералната соработка меѓу Македонија и Косово, како и можноста за одржување на првата Заедничка седница на Влади до крајот на оваа...

@ 19:12 часот

Форбс ја објави листата на најплатените јавни личности во светот

Познатото списание „Форбс“, според својата долгогодишна традиција, ја објави листата на најплатените личности од јавниот живот. На чело на годинашната листа е боксерот Флојд Мејведр со заработка...

@ 18:42 часот

Алфа: Фирма на Кочо Анѓушев добила 160.000 евра од Фондот за иновации

160.000 евра од Фондот за иновации легнале на сметката на „Каст инвест“, компанија во која вицепремиерот Кочо Анѓушев е косопственик. Од неговиот кабинет за Алфа велат дека немало ништо спорно во ова. „Вицепремиерот...

@ 18:34 часот

ЗНМ со осуда за непримерните коментари на владиниот ПР Забрчанец

Здружението на новинарите на Македонија го осудува вчерашниот инцидент во Клубот на пратеници кога полицијата спречи фоторепортери да го сликаат моментот на пристигнувањето на претставниците на...

19 јули, 2018 @ 14:47 часот

ВМРО-ДПМНЕ изрази сериозен револт и негодување на девијантното однесување од страна на владините претставници

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ беше дел од лидерската средба што се одржа вчера во Клубот на пратеници, но не остана до крај. Во нивното официјално соопштение се наведени причините: „Навистина за...

@ 10:48 часот

Нелсон Мандела – еден од најзначајните нобеловци за мир и слобода во светот и икона на борбата против апартхејдот

Нелсон Мандела бил првиот демократски избран претседател на Јужноафриканската Република. Тој бил познат борец против апартхејдот во Јужна Африка и светски борец за слобода. Неговата порака на помирување...

18 јули, 2018 @ 10:37 часот

Хан: Граѓаните, а посебно младите да не го бојкотираат референдумот

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на почетокот на скрининг процесот порача: Вратата на Европската Унија е ширум отворена, затоа граѓаните, а посебно младите да не го бојкотираат референдумот. „Младите...

@ 8:35 часот