Протест за одбрана на името: Да бидеме жив штит преку кој нема да помине преименувањето на Македонија

Околу три илјади граѓани присуствуваа на протестот за одбрана на името Македонија кој попладнево се одржа пред македонското Собрание, во организација на македонската координативна мрежа СУМ – Сите...

26 април, 2018 @ 21:25 часот

РК Вардар со засилени мерки за безбедност пред реваншот со Кил

Македонскиот и европски ракометен првак Вардар в недела ќе биде домаќин на германски Кил во реваншот од четвртфиналето на Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ остварија победа (29:28) на првиот меч,...

@ 14:39 часот

Спасовски за „27 април“: Пратениците беа приведени на барање на обвинителството

Сите наредби за приведување за насилствата од 27 април во Собранието на Република Македонија се издадени од судија на претходна постапка врз претходно барање на јавниот обвинител за гонење на организиран...

@ 14:31 часот

Иванов не е информиран за виенските разговори меѓу Димитров и Коѕијас

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска изјави дека нема информации за текот на вчерашните разговори за спорот со името што во Виена ги водеа македонскиот и грчкиот министер за...

@ 14:24 часот

Ципрас: Грција првпат е толку одлучна да го реши спорот за името

Грција по прв пат на толку решителен начин се обидува да најде заемено прифатливо решение за прашањето за името со гаранции дека ќе има конечно решение, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас по средбата...

@ 14:19 часот

Џејсон Мико: Заев ќе добие меѓународна функција ако истурка решение за името

Застојот во таканаречените преговори за името ни покажува дека не е се во ред во земјата Недојдија, тоа кралство на позитивно спинувани вести, изјави и соопштенија за јавноста во кои се уште се инсистира...

@ 12:19 часот

Пендаровски за македонската евроатлантска интеграција: Се гледа светло на крајот од тунелот

Влегувањето на Македонија во евроатланските организации ќе биде исклучово по заслуга на политичари кои презеле чекори мислејќи на иднината на Македонија, а не на следните избори и на својот политички...

@ 11:46 часот

Вајгл за МИА: Постои реална можност за датум за преговори со ЕУ на лето

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, во интервју за МИА оценува дека е реална можноста лидерите на ЕУ веќе на лето да дадат зелено светло и датум за преговори за Македонија,...

@ 9:58 часот