Меркел, Курц и Столтенберг доаѓаат во Македонија

Во пресрет на референдумот закажан за 30 септемврви, во Скопје оваа недела во посета ќе пристигнат канцеларот на Австрија Себастијан Курц, канцеларката на Германија Ангела Меркел и генералниот секретар...

4 септември, 2018 @ 12:57 часот

„Зборува Скопје“ – изложби и музика за 55 годишнината од земјотресот

Со дваесетина културни настани на неколку локации, Град Скопје неделава ќе ја одбележи 55-годишнината од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој загинаа 1.070 лица, повеќе од 4.000 беа повредени, околу...

23 јули, 2018 @ 8:38 часот

Град Скопје и „Градски паркинг“ ќе донираат „пајаци“ во Штип и Охрид

За зголемување на соработката помеѓу општините Скопје, Штип и Охрид, градот Скопје и јавното претпријатие „Градски паркинг“, ќе донираат движен имот – специјално возило „пајак“. Донацијата за Општина...

17 јули, 2018 @ 8:36 часот

Повредени 27 лица во 22 сообраќајки викендов во Скопје

Во текот на изминатите денови (08,09 и 10.06.2018 година), на подрачјето на Сектор за внатрешни работи Скопје се случиле 22 сообраќајни незгоди од кои две со тешки телесни повреди, 13 со телесни повреди и седум...

11 јуни, 2018 @ 11:10 часот

Прегазена 99-годишна старица кај Континентал во Скопје

Во 09.00 часот на кружниот тек кај хотел Континентал во Скопје, 29-годишниот Т.А. од селото Сопиште, скопско, управувајќи патничко возило „Фолксваген Кеди“ со скопски регистарски ознаки, удрил во пешак. Се...

5 јуни, 2018 @ 11:50 часот

Отворен музеј за македонскиот фронт во Првата светска војна

На Француските гробишта во Скопје е отворен музеј и спомен-куќа за Првата светска војна. Во музејот преку фотографии и документи е претставен Македонскиот фронт на кој војувале француски, руски, српски,...

31 мај, 2018 @ 8:59 часот

Седум лица потешко повредени викендов во сообраќајки во Скопје

Седум лица се здобиле со тешки телесни повреди, а 17 се полеснo повредeни во 19, од вкупно 31 сообраќајна несреќа регистрирана во изминатите три дена на подрачјето на СВР Скопје. Сообраќајната полиција...

28 мај, 2018 @ 11:06 часот

Автомобил удрил во пешак на булеварот „Партизански одреди“

Вчера на крстосницата од булеварот „Партизански одреди“ со улицата „Радушка“ во Скопје, патничко возило од марката „ауди А4“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Ф.С (46) од село Глумово, скопско,...

26 мај, 2018 @ 11:58 часот