Села смета дека референдум за името е непотребен

Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села смета дека референдумот за промена на името е непотребен. Во интервјуто за Алсат, Села зборувајќи за најавените уставните измени рече дека дека тие треба...

5 август, 2018 @ 19:27 часот

Од партијата на Села сметаат дека со „Илинденска Македонија“ се славизира името на државата

Интегрирањето на Македонија во ЕУ и НАТО е бескомпромисна стратегиска и политичка определба на Алијансата за Албанците. Партијата е против која било тенденција да се славизира во која било форма името...

23 мај, 2018 @ 11:10 часот

Села и Касами ги кажаа партиските ставови за прашањето со името

Зијадин Села, лидерот на Алијансата на Албанците денеска од Охрид порача дека многу е важно ако постои договор меѓу Македонија и Грција да се искористи тој момент и да се отвори евроатланскиот пат на...

18 мај, 2018 @ 20:47 часот

Заев и Ѓорчев ќе бидат повикани да сведочат за нападот врз Села

Премиерот Зоран Заев и пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев ќе бидат повикани на наредното рочиште за обидот на убиство на Зијадин Села, кое ќе се одржи на четврти мај. Денешното рочиште беше прекинато...

27 април, 2018 @ 20:43 часот

На годишнината од собраниските настани продолжува рочиштето за нападот врз пратеникот Села

Видео снимки и фотографии од случувањата на 27 април, ќе се гледаат во Кривичниот суд в петок, точно една година по случувањата во Собранието, за кога е закажано следното рочиште за обидот за убиство...

26 април, 2018 @ 9:52 часот

Сослушани тројца сведоци за нападот врз пратеникот Зијадин Села

Повеќе од два часа, сокриен во кабината за превод сместена на галеријата од собранискиот прес центар, пратеникот Мухамед Зекири гледал како луѓе од толпата фрлаат предмети кон неговите колеги и ги...

16 април, 2018 @ 16:30 часот

Судењето за нападот на пратеникот Села продолжува на 16 април

Судењето на обвинетите за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, што се случи на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија ќе продолжи на 16 април, пренесе МИА. На денешното...

10 април, 2018 @ 18:13 часот

Села до италијанскиот амбасадор: Законот за албански јазик е важен елемент за демократизација на Македонија

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села, денеска оствари средба со амбасадорот на Италија во Македонија, Карло Ромео. Од Алијансата соопштија дека Села го информирал амбасадорот за усвојувањето...

29 март, 2018 @ 15:30 часот