Двете Кореи ќе одржат самит на 18 септември во Пјонгјанг

Лидерите на Северна и Јужна Кореја, Ким Џонг-ун и Мун Џае-ин, ќе се сретнат на 18 септември во Пјонгјанг на трет самит на двете земји, соопшти специјалниот претставник на јужнокорејскиот претседател за...

6 септември, 2018 @ 11:37 часот

Борисов: Убеден сум дека Балканот ќе стане едно од најдобрите места за живеење во Европа

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува...

16 мај, 2018 @ 19:29 часот

Заев за РСЕ: Можно е решение за името пред самитот на Советот на ЕУ

Мораме да водиме грижа и да бидеме креативни во изнаоѓање на решение за името. Многу е важна временска рамка за носење на одлуките, вели премиерот Зоран Заев во неделното интервју на Радио Слободна...

29 април, 2018 @ 11:42 часот

Отворен ЕКСПО на Дигиталниот самит на Западен Балкан

Во рамките на дводневниот регионален настан „Дигитален самит на Западен Балкан“, денес беше отворено Експо, како можност за домашните, регионалните, интернационалните компании, но и локални старт-ап...

18 април, 2018 @ 21:19 часот

Коѕијас: Очигледно е дека ПЈРМ во јуни нема да влезе во НАТО

Убедување дека на следниот НАТО самит, Македонија нема да стане членка, бидејќи е краток временскиот рок, изрази шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во интервју за грчкото радио 247, пренесе МИА. Очигледно...

@ 15:55 часот

Вицепремиерот Анѓушев во Берлин на самит за енергетика

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев денеска и утре во Берлин ќе учествува на Четвртиот самит за енергетска транзиција и дијалог за обновливи извори во енергетска безбедност...

17 април, 2018 @ 10:14 часот

Дводневен самит на лидерите на државите- членки на ЕУ

Лидерите на земјите членки на ЕУ во Брисел го почнаа дводневниот, последен за оваа година Европски совет, на кој ќе се разговара за прашањата за безбедноста и одбраната, соработката на ЕУ и НАТО, миграциите,...

14 декември, 2017 @ 16:26 часот