Шекеринска: Фокусирани сме до крајот на јуни да најдеме решение за името

Фокусирани сме до крајот на јуни да најдеме решение за спорот за името, со цел во јули да се случи пресврт и Македонија да добие покана за членство во НАТО. Ова го изјави министерката за одбрана Радмила...

20 април, 2018 @ 17:02 часот

Шекеринска во мај на средба со секретарот за одбрана на САД

Заменик претседателката на Владата и министерка за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска на 1-ви мај во Вашингтон ќе има официјална средба со секретарот за одбрана на САД, Џејмс Матис. Како...

17 април, 2018 @ 13:26 часот

Кина го возвраќа ударот: воведува царина на 125 американски производи

Кина воведува увозни такси на месо, овошје и други производи од САД, како одговор на американските увозни такси на челик и алуминиум кои ги воведе претседателот Доналд Трамп. Министерството за трговија...

2 април, 2018 @ 11:09 часот

Стејт департментот за МИА: САД се горди што Македонија се приклучи на заедничката акција против Русија

Американскиот Стеjт департмент во изјава за МИА денеска укажа дека САД се горди што Македонија се приклучи на заедничката американско-европска акција против Русија за неодговорното однесување. Македонија...

31 март, 2018 @ 10:44 часот

ИНТЕРВЈУ со Мето Колоски, претседател на ОМД: Грција не сака решавање на проблемот со името, Македонија треба да бара прием во ОН под уставното име

Грција не сака да го реши проблемот со името. Ако сакаше да го реши, ќе го решеше во 1992-1993 година, а не тогаш да ни става економско ембарго и да ја уназади Македонија економски. Македонскиот народ добро...

27 март, 2018 @ 11:04 часот

Трамп потпиша Закон со кој се дозволуваат официјални американско-тајвански контакти

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша предлог-закон, кој е веќе усвоен од Конгресот, со кој им се дозволува на американски официјални претставници да патуваат во Тајван на средби со тајвански...

17 март, 2018 @ 11:44 часот

Русија и САД итно префрлуваат додатни воени единици кон Сирија

Во текот на изминатите 24 часа, Русија префрли дополнителни С-400 системи, борбени авиони, воени бродови, подморници, десантни бродови со специјалци во Сирија. САД ги групираат своите поморски и воздушни...

16 март, 2018 @ 22:08 часот

САД, Канада и Мексико поднесоа заедничка кандидатура за СП во фудбал 2026

САД, Канада и Мексико ја објавија кандидатурата за организирање на Светското фудбалско првенство во 2026 година, а 23 градови изразија желба да бидат домаќини на натпреварите. Од САД, меѓу 17 градови кои...

@ 17:37 часот

Амбасада на САД: Собранието да се фокусира на потребните реформи

Собранието да оди напред со својата агенда и да се фокусира на потребните реформи, кои сите партии рекоа дека ги поддржуваат, а кои се важни за напредокот на Македонија кон членство во ЕУ и во НАТО, велат...

@ 17:20 часот

САД воведоа санкции против 19 руски државјани поради наводна вмешаност во изборите од 2016

САД воведоа санкции против 19 руски државјани поради наводна вмешаност во претседателските избори во САД, а меѓу нив се 13 лица против кои специјалниот советник Роберт Мулер покрена обвинение во рамки...

15 март, 2018 @ 19:14 часот