Руската амбасада во Скопје: Заев е погрешно информиран за протераниот дипломат

Од Руската амбасада во Скопје на нивниот Твитер профил реагираа на изјавата на премиерот Заев во интервјуто за ТВ 24, каде вели дека „протераниот руски дипломат недозволиво се однесувал во Македонија,...

16 април, 2018 @ 11:46 часот

Шчербик: Македонија не сакаше да ни обезбеди докази за делувањето на рускиот дипломат

Рускиот амбасадор во Македонија Олег Шчербик на денешната прес конференција за медиумите истакна дека Македонија не сакала да им обезбеди докази за тврдењата за делувањето на рускиот дипломат во...

@ 11:55 часот

И Црна Гора прогласи руски дипломат за „персона нон грата“

„Владата на Црна Гора донесе одлука да прогласи еден дипломатски претставник акредитиран во амбасадата на Руската Федерација за ‘персона нон грата’ и да ја повлече согласноста за делување на...

28 март, 2018 @ 12:22 часот

Протест во Скопје против протерувањето на рускиот дипломат

Група од триесетина граѓани денес излегоа на протестираа пред споменикот Воин на коњ на плоштадот Македонија, против протерувањето на руски дипломат од Македонија. Со македонска музика и пеење на...

27 март, 2018 @ 19:20 часот

Премиерот смета дека протерувањето на рускиот дипломат нема да влијае на односите со Русија

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ја потврди информацијата дадена од министерот за надворешни работи Никола Димитров во врска со протерувањето на руски дипломат поради, како што рече,...

@ 17:01 часот

Иванов: Одлуката за протерување на рускиот дипломат е избрзана

Република Македонија како земја кандидат за членство во Европската унија, ја следи политиката на ЕУ и нивните одлуки донесени по пат на консензус и на ниво на ЕУ. Со оглед на тоа дека одлуките за протерување...

@ 14:47 часот

Димитров: Одлуката за протерување руски дипломат е и заштита на сопствените безбедносни интереси

Денеска ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност со Велика Британија, како и да ги...

26 март, 2018 @ 23:31 часот