Руската амбасада во Скопје: Заев е погрешно информиран за протераниот дипломат

Од Руската амбасада во Скопје на нивниот Твитер профил реагираа на изјавата на премиерот Заев во интервјуто за ТВ 24, каде вели дека „протераниот руски дипломат недозволиво се однесувал во Македонија,...

16 април, 2018 @ 11:46 часот

Протест пред руската амбасада во Скопје за поддршка на протераниот дипломат

Неколку стотини граѓани и поддржувачи на партијата „Единствена Македонија“ попаднево се собраа пред руската амбасада во Скопје за да ја изразат својата поддршка за протераниот руски дипломат. На...

3 април, 2018 @ 20:11 часот

Македонија протера руски дипломат, од руската амбасада потегот го оценија како непријателски

Македонија ќе протера еден дипломат на Русија од државата поради негова поврзаност со случајот Скрипал. Ова предмалку го соопшти министерството за надворешни работи преку официјално соопштение. Одлуката...

26 март, 2018 @ 20:59 часот

Руска амбасада: Зголемено руско влијание во Македонија за празниците

Руската амбасада во Македонија на „Твитер“ објави шеговит коментар дека за празниците во Македонија ќе има зголемено руско влијание. Во прилог од Амбасадата објавија фотографија од руска салата. Внимание!...

29 декември, 2017 @ 15:16 часот

Руската до американската амбасада во Скопје: Имаме решение за загадениот воздух

Преку службениот Твитер налог, руската амбасада ѝ одговори на американската амбасада со предлог за прочисување на воздухот во Скопје. Амбасадата на САД во Македонија преку нивниот „Твитер“ налог...

15 декември, 2017 @ 8:30 часот