Лавров: Русија не се меша во референдумот во Македонија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Бања Лука негираше дека Русија се меша во исходот на референдумот за името во Македонија, јави новинската агенција ФЕНА. „Русија со ништо...

21 септември, 2018 @ 20:48 часот

Реакција од руската амбасада во Македонија: Заев и Шекеринска шират русофобија

Премиерот Заев, во интервју за странските медиуми изјави дека странци – блиски со Русија платиле илјадници долари да предизвикаат насилство со цел да ја спречат Македонија да се интегрира во НАТО,...

17 јули, 2018 @ 8:27 часот

Лавров го поздравил договорот за новото име на Македонија

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник...

13 јуни, 2018 @ 13:57 часот

Русија му забрани влез на германски новинар за СП во фудбал

Германската телевизија АРД соопшти дека новинарот кој направи документарец за допингот во руската атлетика добил забрана за влез во Русија. Тој од Русија требал да известува за претстојното Светско...

12 мај, 2018 @ 9:21 часот

Пеле ќе се моли финалето на СП 2018 да биде меѓу Русија и Бразил

Легендата на бразилскиот фудбал, Пеле изјави дека ќе се моли финалето на Светското првенство 2018 да биде помеѓу Русија и Бразил. „Шпанија има силен тим, но во моментов е тешко да се даваат прогнози. Разликата...

10 мај, 2018 @ 11:54 часот

Путин по четврти пат ја положи заклетвата за претседател на Русија

Во Големата палата во Кремељ, Владимир Путин по четврти пат положи заклетва за претседател на Русија. Тој порача дека новиот мандат и најверојатно последен, ќе биде посветен на подобрување на животниот...

7 мај, 2018 @ 12:43 часот

Рускиот амбасадор во ОН ја обвини Британија дека си игра со оган

Отворената седница на Советот за безбедност при Обединетите нации, посветена на труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Сркипал и неговата ќерка Јулија, се одвивала во воена атмосфера, со меѓусебни...

6 април, 2018 @ 10:43 часот

Русија бара отворена седница на Советот за безбедност поради случајот Скрипал

Русија бара утре да биде одржана отворена седница на Советот за безбедност на ОН, на која ќе бидат разгледани обвинувањата од Лондон дека Русија стои зад обидот за убиство на поранешниот двоен агент...

4 април, 2018 @ 21:04 часот

Британците сѐ уште немаат докази дека отровот „новичок“ е произведен во Русија

Гери Ајткенхед, раководител на британскиот воен истражувачки центар, денеска соопшти дека уште не може со сигурност да се тврди дека нервниот агенс, со кој беше нападнат двојниот шпион Сергеј Скрипал,...

3 април, 2018 @ 20:37 часот

„Единствена Македонија“: Заев и Мицкоски ги здружија силите против Русија

Со тоа што ВМРО-ДПМНЕ вчера ја поздрави и се приклучи на акцијата на СДСМ за протерување на рускиот дипломат од Скопје, уште еднаш се потврди дека партијата „Погреб за Македонија“ составена од СДСМ...

29 март, 2018 @ 12:17 часот