Денес во Кривичниот суд ќе се слушаат „бомбите“ за предметите „Траекторија“ и „Тревник“

Денес во Кривичниот суд ќе се слушаат т.н „Бомби“ од нелегално прислушуваните материјали  за предметите „Траекторија“ и „Тревник“. Во „Траекторија“ осомничени се поранешниот премиер Никола Груевски,...

4 јули, 2018 @ 10:36 часот

Во Кривичниот суд рочишта за предметите Таргет-Тврдина и Титаник

За денес во Кривичниот суд се закажани рочишта за предметите на СЈО Таргет – Тврдина и Титаник 3. Претходното рочиште за предметот Таргет – Тврдина беше откажано поради незавршената екстрадициска...

19 јуни, 2018 @ 9:00 часот

Ново рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“

За денеска во Кривичниот суд е закажано ново рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ . Обвинети во овој случај се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт...

6 јуни, 2018 @ 9:04 часот

Судски рочишта за предметите „Тотал“ и „Транспортер“

Денес во Кривичниот суд треба да се одржат судски рочишта за случаите „Тотал“ и „Транспортер“ на Специјалното јавно обвинителство  Во „Тотал“ обвинет е новинарот Драган Павловиќ-Латас, за затајување...

30 мај, 2018 @ 8:24 часот

Нови рочишта за предметите „Монструм“ и „Траекторија“

За денес во Кривичниот суд се закажани рочишта за предметите „Монструм“ и „Траекторија“. На рочиштето „Монструм“ исказ пред Судот треба да дадат  двајца обвинети за петкратното убиство кај Смилковското...

23 мај, 2018 @ 8:20 часот
Зградата на Кривичниот суд во Скопје, фото: Телма

Во Кривичниот суд рочишта за предметите на СЈО „Топлик“ и „Тотал“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за случаите „Тотал“ и „Топлик“. Во „Топлик“ се осомничени поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и уште пет лица за продажба...

30 март, 2018 @ 9:08 часот

Во Кривичниот суд денеска рочишта за предметите на СЈО „Трезор“, „Тарифа“ и „Труст“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите не СЈО: „Трезор“, „Тарифа“ и „Труст“. Во „Трезор“ првообвинет е поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, поранешниот шеф на неговиот...

29 март, 2018 @ 8:32 часот