Заев го претстави името Северна Македонија како „достоинствено решение“

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски) е името за севкупна употреба кое го договориле премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Премиерот Заев на прес-конференција...

12 јуни, 2018 @ 19:16 часот

Ѕанакопулос: Оптимист сум дека Заев ќе го направи решителниот чекор и ќе стигнеме до договор

Оптимизам дека македонскиот премиер ќе го направи „решителниот чекор“ и ќе се постигне договор, изразува портпаролот на грчката влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчкиот...

10 јуни, 2018 @ 19:27 часот

Коѕијас: САД не вршат притисок, туку се интересираат за решение за името

Американската администрација не врши притисок, туку се интересира за решение кон кое водат преговорите за името и кои се потешките точки, вели шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕјас на брифинг...

23 мај, 2018 @ 12:07 часот

„Катимерини“: Заев и Ципрас ќе разговараат за меѓународен договор за името

Врз основа на три различни текстови, два од министрите за надворешни работи, и еден од медијаторот, Скопје и Атина продолжуваат да бараат решение, пишува весникот „Катимерини“. Според информациите...

15 мај, 2018 @ 11:45 часот

Коѕијас: Ако нема ерга омнес со промена на Уставот, Заев може да оди во затвор

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние...

2 мај, 2018 @ 12:09 часот

Заев за РСЕ: Можно е решение за името пред самитот на Советот на ЕУ

Мораме да водиме грижа и да бидеме креативни во изнаоѓање на решение за името. Многу е важна временска рамка за носење на одлуките, вели премиерот Зоран Заев во неделното интервју на Радио Слободна...

29 април, 2018 @ 11:42 часот

Мицотакис категоричен: Не е можно решение без промена на уставот

Решение не може да постои без претходно соседната земја да го промени нејзиниот устав и комплетно и неповратно да ги отстрани сите елементи на иредентизмот, вели Кирјакос Мицотакис, лидерот на најголемата...

27 април, 2018 @ 15:03 часот