Амбасада на САД: Собранието да се фокусира на потребните реформи

Собранието да оди напред со својата агенда и да се фокусира на потребните реформи, кои сите партии рекоа дека ги поддржуваат, а кои се важни за напредокот на Македонија кон членство во ЕУ и во НАТО, велат...

16 март, 2018 @ 17:20 часот

Мицкоски: Заев ја има поддршката од ВМРО-ДПМНЕ ако не потпадне под уцените за Законот за јазици

ВМРО-ДПМНЕ гарантира стабилно мнозинство само да се отфрли неуставниот закон за јазици, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој го повтори партискиот став дека е видливо постоењето...

12 март, 2018 @ 16:41 часот

Формиран Советот за реформи во судството, премиерот Заев на чело

На редовната 57-ма седница, Владата на Република Македонија го формираше Советот за следење на имплементација на стратегијата во правосудството 2017-2022, со кој ќе претседава премиерот Зоран Заев. На седницата...

6 март, 2018 @ 20:42 часот

Османи: Потребно е целата администрација да се фокусира на реформите

Денес во Владата на Република Македонија се одржа седница на Работниот комитет за европски интеграции (РКЕИ) со која претседаваше Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар...

15 февруари, 2018 @ 11:17 часот

Дебата за реформите во јавните набавки денеска во Стопанската комора на Македонија

Денеска во Стопанската комора на РМ ќе се одржи дебата за реформите во јавните набавки со посебен осврт на нацрт-текстот на законот за јавни набавки. На настанот ќе бидат презентирани реформите за јавните...

14 февруари, 2018 @ 9:41 часот

СДСМ смета дека променетата оценка на „Фич“ е доказ за реформите на Владата

Меѓународната агенција „Фич“ го промени изгледот на Македонија од негативен во позитивен со потврден ББ рејтинг, што е позитивна вест за Република Македонија, соопштија од владејачката СДСМ. „Промената...

4 февруари, 2018 @ 11:08 часот

Јанева и Јовески разговарале за реформите во правосудниот систем

Актуелната состојба во обвинителствата, идната редовна комуникација, потребата од размена на искуства, заедничката определба и подготвеност за соработка со цел поефикасно гонење на сторителите на...

30 јануари, 2018 @ 14:38 часот

Премиерот Заев на чело на новото тело за реформи во судството

До крајот на неделава се очекува да биде формирано новото тело за реформи во правосудството на чие чело ќе застане премиерот Зоран Заев. Покрај Заев, во овој совет ќе влезат и првите луѓе на Кривичниот,...

29 јануари, 2018 @ 17:20 часот

Премиерот Заев ќе ја предводи имплементацијата на реформи во правосудството

Владата е задоволна од сработеното во Советот за реформи во правосудството и покрај тоа што три независни експерти си поднесоа оставки пред крајот на нивната работа, со сериозни обвинувања дека Советот...

10 јануари, 2018 @ 13:09 часот

Влада: Заев и Мицкоски се согласија дека опозицијата треба да учествува во реформите

По средбата на премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од Владата соопштија дека соговорниците се согласиле дека е потребно учество на опозицијата во реформите, а дека...

26 декември, 2017 @ 18:36 часот