Могерини побара продлабочување на реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието, забележа дека треба да се продлабочат реформите и сите да работат...

19 април, 2018 @ 10:49 часот

Могерини: Поминавте долг пат и се вративте на вистинската патека

Високата претставничка за надворешна политика Федерика Могерини денеска престојува во македонскиот главен град каде што се сретна со премиерот Зоран Заев. Таа беше пречекана од македонскиот премиер,...

18 април, 2018 @ 21:39 часот

Иванов-Могерини: Препораката за Македонија позитивно ќе влијае врз целиот регион

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ја прими Федерика Могерини, висок претставник на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на...

@ 21:29 часот

ДОМ: Препораката од ЕУ е можност за спроведување реформи за демократско, праведно и просперитетно општество

Демократската обнова на Македонија (ДОМ) ја поздравува препораката од ЕУ за започнување преговори за членство. Таа претставува заслужен и очекуван поттик за Македонија по двегодишниот застој. Таа...

@ 21:21 часот

Грчко МНР: Реформите и името се предуслови за интеграција на Скопје во ЕУ

Реформите и решавање на прашањето за името се главните предуслови за интеграција во ЕУ, а треба да биде јасно дека одлуките не ги носи Комисијата, туку Советот на ЕУ каде Грција јасно ги има формулирано...

@ 11:21 часот

Макрон бара ЕУ да не прима нови членки додека не се спроведат реформи

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Европската Унија не треба да прима нови членки додека интеграцијата не се продлабочи и не бидат спроведени реформи. Во говор во Европскиот...

17 април, 2018 @ 14:36 часот

Николоски до Османи: Дали намерно се успоруваат реформите за да бидеме во ист пакет со Албанија за ЕУ?

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во вечерашното гостување во емисијата „Само вистина“ истакна дека сериозно го загрижува фактот што реализацијата на планот „3-6-9“ е само 42 проценти....

5 април, 2018 @ 22:14 часот

Заев: Да изградиме широк консензус за реформите во правосудството за доброто на граѓаните

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска учествуваше и се обрати на Свечената академија на Регионалната конференција „Зајакнување на квалитетот на правдата во светло...

@ 19:28 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Планот за реформи 3-6-9 доживеа тотално фијаско

Република Македонија стана земја каде власта не ги почитува ниту институциите, ниту Уставот и законите, велат во денешното соопштени до јавноста од ВМРО-ДПМНЕ. Правната држава е заробена од страна...

4 април, 2018 @ 10:48 часот

Османи-Танги: Француската поддршка влева силен поттик за реформите

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со пратеничката од француското собрание која воедно е и потпретседател на комисијата за европски прашања,...

22 март, 2018 @ 17:23 часот