Лавров: Русија не се меша во референдумот во Македонија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Бања Лука негираше дека Русија се меша во исходот на референдумот за името во Македонија, јави новинската агенција ФЕНА. „Русија со ништо...

21 септември, 2018 @ 20:48 часот

Мицкоски: Јас верувам дека Македонија ќе победи, секој граѓанин да постапи според сопственото убедување

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вечерашната прес-конференција од седиштето на партијата, соопшти дека опозициската партија донела одлука секој граѓанин на референдумот да постапи според...

12 септември, 2018 @ 8:56 часот

Дескоска: Не треба да постои забрана ниту за повикување, ниту за организирање бојкот на референдумот

Не постои и не треба да постои забрана во нашиот правен систем, ниту за повикување, ниту за организирање на бојкот на референдумот. Кривичното дело кое се толкуваше во јавноста како основ за забрана...

6 септември, 2018 @ 11:59 часот

Македонците од Мелбурн и Викторија повикуваат на бојкот на референдумот

Македонците од Мелбурн и Викторија го повикуваат македонскиот народ, ВМРО ДПМНЕ, МПЦ и МАНУ на целосен бојкот на претстојниот референдум за промена на уставното име на Република Македонија. Македонија...

4 септември, 2018 @ 12:40 часот

Заев: Сите пари за референдумската кампања ќе ги потрошиме за закуп на медиумски простор

СДСМ засега нема проекција колку пари ќе потроши за кампањата за референдумот, но сите пари што од буџетот ќе бидат потрошени за таа намена единствено и исклучиво ќе бидат за закуп на медиумски простор,...

28 август, 2018 @ 12:16 часот

Референдумот за промена на името ќе го следат 270 набљудувачи

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров денеска имаше средба со амбасадорот Јан Петерсен, шеф на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР, кој го информираше како оваа меѓународна...

27 август, 2018 @ 15:00 часот

Собранието ќе потроши 80 милиони денари на кампања за референдумот

Откако увидела дека е долга постапката за донирање пари од министерствата на Собранието за финансирање на кампањата на референдумот, Владата на вчерашната седница донела нова одлука. Портпаролот...

23 август, 2018 @ 14:00 часот

На денешната владина седница ќе се објават средствата кои ќе бидат наменети за кампањата за претстојниот референдум

Владата денеска на седница треба да ја одреди сумата што ќе се користи за кампањата за претстојниот референдум, врз основа на информациите за средствата што ги имаат на располагање. Дел од институциите...

22 август, 2018 @ 10:37 часот

Османи не гледа ништо спорно во објавените конкурси за работа пред референдумот

Вицепремиерот на Владата и главен преговарач со ЕУ, Бујар Османи, за Телма истакна дека се консултирал со законските прописи и дека имал право да објави огласи за 200-тини отворени работни места во државните...

12 август, 2018 @ 20:00 часот

Села смета дека референдум за името е непотребен

Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села смета дека референдумот за промена на името е непотребен. Во интервјуто за Алсат, Села зборувајќи за најавените уставните измени рече дека дека тие треба...

5 август, 2018 @ 19:27 часот