Четири лица загинаа во тешка сообраќајка на патот Ресен – Охрид

Четири лица загинале во тешката сообраќајна несреќа што попладнево се случила на патот Ресен-Охрид кај селото Крушје. Во незгодата учествувале три возила од кои две со битолски и едно со охридски регистарски...

6 мај, 2018 @ 20:39 часот

Познат идентитетот на лицето чие тело беше пронајдено обесено кај Ресен

Тело во распаѓање е најдено обесено во боровата шума над средното училиште во Ресен. „Во врска со настанот „пронајдено обесено лице“, кој беше даден во извадокот од дневни настани на 25.04.2018 година,...

26 април, 2018 @ 11:38 часот

Велигденски хепенинг на градскиот плоштад во Ресен

На градскиот плоштад „Цар Самоил“ во Ресен денеска во пресрет на велигденските празници се одржа традиционалната манифестација „Велигденски хепенинг“, организирана од страна на локалната самоуправа...

5 април, 2018 @ 12:32 часот

Поради одрони на патот Маркова нога-Ресен сообраќајот се пренасочува

Поради одрони на регионалниот пат село Макази, Маркова нога – Ресен, сообраќајот се пренасочува по споредни патишта, соопштија од Автомото сојузот на Македонија. Сообраќајот на останатите државните...

31 март, 2018 @ 10:55 часот

„Музика и танц“ на секстетот Пламенка Трајковска во Ресен

Со цел да се доближи класичната музика до децата, секстетот предводен од Пламенка Трајковска, во Кино салата при Домот на културата„Драги Тозија“ во Ресен, по повод празникот 8 март, одржа два концерти....

8 март, 2018 @ 11:30 часот

Богата културна предновогодишна понуда во Ресен

Започнувајќи од 14 декември, па се 30 декември Ресен ќе биде домаќин на голем број културни настани од различни области. Богатата понуда на настани започнува вечерва со отворањето на ликовната изложба...

14 декември, 2017 @ 10:00 часот