Во американскиот Сенат поднесена резолуција за поддршка на Преспанскиот договор

Сенаторите Крис Марфи од Конектикат и Рон Џонсон од Висконсин, членови на Комитетот за надворешни работи на Сенатот на САД, поднесоа резолуција за поддршка на договорот на Македонија и на Грција, како...

2 август, 2018 @ 12:22 часот

ВИДЕО: Македонците од Австралија со резолуција во однос на името

Македонската заедница од Викторија на вчерашниот голем протест во Мелбурн објави резолуција по повод тековните случувања во однос на разговорите за името на Македонија кои се водат под покровителство...

5 март, 2018 @ 16:15 часот

Обединети нации: Русија е окупациона сила на Крим

На генералното собрание на Обедниетите нации беше усвоена Резолуција со која се осудиваат наводните кршења на човекови права на Крим, а Русија се нарекува окупациона сила. За усвојување на документот,...

20 декември, 2017 @ 10:48 часот