Курц-Рама: Растечкиот број мигранти на Балканот мора да се сфати сериозно

Австрискиот канцелар и албанскиот премиер, Себастијан Курц и Еди Рама, на заедничката прес конференција се сложија дека растечкиот број мигранти на Балканот мора да се сфати сериозно и дека е неопходно...

31 мај, 2018 @ 8:35 часот

Дачиќ: Никој не го критикува Рама за изјавата дека Косово и Албанија треба да имаат заеднички претседател

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска ја осуди изјавата на албанскиот премиер Еди Рама и оцени дека ЕУ и западните земји ја „ставаат главата во песок“ пред, како што рече, големоалбанската...

19 февруари, 2018 @ 21:08 часот

Рама предложи заеднички претседател за Албанија и Косово во следните 10 години

Албанскиот премиер, Еди Рама, на свечената седница на косовскиот Парламент предложи еден сенационален претседател и една национална безбедносна политика за Албанија и Косово. Рама истакна дека за...

18 февруари, 2018 @ 19:49 часот

Заев – Рама од Пустец: Ги унапредуваме односите и низ грижа за малцинските права

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев заедно со неговиот албански колега Еди Рама денеска беше во посета на општината Пустец во Албанија, каде се сретнаа со жители на општината,...

16 декември, 2017 @ 18:20 часот

Заев и Рама со став дека меѓувладината седница отворила ново поглавје во македонско-албанските односи

Владите на Република Македонија и Република Албанија денеска во Подградец одржаа заедничка седница. Премиерот Зоран Заев оцени дека меѓувладината седница отвора ново поглавје во билатералните односи...

15 декември, 2017 @ 18:10 часот

Владите на Албанија и Косово одржаа заедничка седница во Корча

Денеска во Корча се одржа четвртата заедничка седница на владите на Албанија и Косово во рамки на одбележувањето на 28 Ноември – Денот на независноста на Албанија и Денот на албанското знаме, пренесува...

27 ноември, 2017 @ 21:18 часот