Димитров-Коѕијас: Разлики има, но преговорите не се во ќорсокак

Разлики има, но преговорите не се во ќорсокак, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас во Солун. „Знам...

4 мај, 2018 @ 20:24 часот

Коѕијас: Разликите со Скопје можат да се решат со смелост

Разликите со Скопје можат да се решат со смелост, вели министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во интервју за германскиот весник „Шпигел“. „Разликите со Скопје се проблеми со историски...

8 април, 2018 @ 18:05 часот

Коѕијас: Се нaдевaм декa ќе нaпрaвиме некoи пoзитивни чекoри

Се нaдевaм декa ќе нaпрaвиме некoи пoзитивни чекoри денеска, им рекoл шефoт нa грчкaтa диoлoмaтијa нa нoвинaрите кусo пред пoчетoкoт нa средбaтa сo македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитрoв и посредникот...

30 март, 2018 @ 11:49 часот

„То Вима“: Мали очекувања за решавање на прашањето со името

Да бидеме внимателни во очекувањата за прашањето за името со Скопје, рекле за „То Вима“ кругови од грчката дипломатија, поткрепувајќи го ова со ставот дека разликите меѓу двете страни, за одредени...

27 февруари, 2018 @ 10:05 часот

Османи по средбите во Атина: 2018 е историска шанса за решавање на името

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Бујар Османи во рамките на денешната работна посета на Република Грција, оствари средба со Министерот за надворешни...

9 јануари, 2018 @ 14:50 часот

По тригодишен „пост“, нова рунда преговори за името на Македонија

По тригодишна пауза, од утре почнува новата рунда преговори во Брисел за разликите околу името меѓу Македонија и Грција, со посредство на медијаторот Метју Нимиц. Средбата, како што најави канцеларијата...

10 декември, 2017 @ 18:34 часот

Разговори за името на Македонија во декември, Нимиц со нов предлог

Разговорите за разликата за името меѓу преговарачите на Македонија и Грција со посредникот Метју Нимиц што требаше да се одржат кон крајот на овој месец се одложени. Како што информираше премиерот...

15 ноември, 2017 @ 17:49 часот