Димитров и Коѕијас ги продолжуваат разговорите во Њујорк за името

Во зградата на ОН во Њујорк денеска треба да продолжат разговорите за надминување на спорот за името на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, со...

25 мај, 2018 @ 10:59 часот

Иран, Северна Кореја и Сирија главна тема на разговорот меѓу Трамп и Макрон

Се надевам дека ќе можеме да соработуваме многу отворено и чесно со Северна Кореја. Започнав процес за кој сите мислеа дека е апсолутно погрешно, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп...

24 април, 2018 @ 20:54 часот

Мицкоски: Заев признава дека е подготвен да донесе решение кое нема да му се допадне на народот

Премиерот Заев вели дека е оптимист и дека има прогрес во разговорите, а во исто време дава изјава дека е подготвен да ја заврши кариерата доколку тоа е цената на решавање на спорот, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

16 април, 2018 @ 13:47 часот

Човиќ најавува разговори со Вучиќ за сите отворени прашања

Драган Човиќ хрватски член на Претседателството на БиХ и домаќин на политичкиот и економски собир во Мостар изјави за РТС дека ќе разговара со српскиот претседател Александар Вучиќ за сите теми што...

9 април, 2018 @ 10:58 часот

Фуере: Решението за името треба да биде со почитување на македонскиот јазик, култура и идентитет

Сосема е јасно дека времето за постигнување на договорот меѓу Македонија и Грција околу разликите за името е кратко. Очекуваме во јуни ЕК да ја потврди препорката за почеток на преговори. Ако спорот...

6 април, 2018 @ 11:43 часот

Кумуцакос: Во разговорите за името има сериозна компликација

Јоргос Кумуцакос, одговорен за надворешна политика во опозициската партија Нова демократија изнесе нови критики до грчката Влада, дека не ги известила политичките партии за текот на разговорите за...

2 април, 2018 @ 12:26 часот

Заев: Турската демократска партија ќе биде дел од владината коалиција

Ги допрецизираме разговорите со Турската демократска партија и се надевам дека до идниот вторник тоа ќе биде комплетно заокружено. Се работи за споделување на одговорност по самите институции. Ова...

28 март, 2018 @ 20:05 часот

Димитров: Тешко е да му објаснам на мојот народ дека слеано и непреведено име е добро решение

Слеано име на македонски јазик и без превод, не е најдобриот правец во разговорите, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференцијата, одговарајќи на новинарски прашања. „Сегашната...

23 март, 2018 @ 12:04 часот

Нова рунда преговори за името до крајот на март, Коѕијас доаѓа во Скопје

Втората половина на март шефот на грчката дипломатија Никос Коцијас треба да пристигне во посета на Скопје на средба со министерот за надворешни работи Никола Димитров, а нова рунда за преговарчкиот...

5 март, 2018 @ 11:57 часот