Протест пред судот, судењето за крвавиот четврток почнува денес

Денес пред Кривичниот суд група граѓани со парола„Судење на уметници и парламентарци како терористи е срам на векот“ се собраа за да дадат поддршка на обвинетите за 27 ми април. Обвинети во овој случај...

22 август, 2018 @ 10:12 часот

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ со протестен марш во Струмица

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска во 13 часот ќе одржи протестен марш во Струмица. „СДСМ е целосно избезумен и без компас. СДСМ е заразен со синдромот Заев. Во 15 реда успеваат да излажат и потоа да се демантираат....

8 јули, 2018 @ 11:47 часот

Демонстрантите повикаа на протест денес пред Собрание во 11часот

Учесниците на  протестите против промена на името, кои протестираат веќе шест дена пред Собранието, повикуваат на нов протест на исто место, денес во 11 часот. Вчерашниот протест за разлика од претходниот...

19 јуни, 2018 @ 9:05 часот

Нов протест во Атина за „одбрана на името Македонија“

„Илјадници граѓани низ цела Грција порачаа дека Македонија е грчка“, „24 градови, еден глас“, „Илјадници граѓани на улици, протестираа за Македонија“, „Македонија е грчка извикаа илјадници граѓани...

7 јуни, 2018 @ 13:48 часот

ВМРО – ДПМНЕ најави огромен народен протест на 2 јуни пред Владата на Република Македонија

По завршувањето на седницата на Централниот Комитет на ВМРО – ДПМНЕ, лидерот Христијан Мицковски ги покани граѓаните на голем сенароден протест. „Оваа трета генерација политичари на ВМРО-ДПМНЕ...

16 мај, 2018 @ 11:12 часот

Протест во Софија против одлуката на БПЦ да не пратат делегација на прославата во Охрид

Денеска во Софија во организација на фондацијата „Бугарска меморија” се одржува протест против одлуката на Светиот синод на Бугарската православна црква да не присуствува во Охрид на одбележувањето...

@ 9:58 часот

„Правда за жртвите од Смилковско езеро“- протест пред Основен суд во 13 часот

Денес пред Основниот суд во Скопје, со почеток во 13 часот ќе се одржи протест „Правда за жртвите од Смилковско езеро“. Повикот е објавен на социјалните мрежи. „Никогаш заборавени. Правда за Филип Славковски,...

26 април, 2018 @ 9:45 часот

Утре на протест ќе се бара правда за жртвите од Смилковско езеро

На социјалните мрежи излезе повик од граѓаните за протест „Правда за жртвите од Смилковско езеро“ , кој според најавата треба да се оддржи во четврток (26.4.2018) во 13 часот пред Основниот суд во Скопје. На...

25 април, 2018 @ 12:01 часот

Протест пред руската амбасада во Скопје за поддршка на протераниот дипломат

Неколку стотини граѓани и поддржувачи на партијата „Единствена Македонија“ попаднево се собраа пред руската амбасада во Скопје за да ја изразат својата поддршка за протераниот руски дипломат. На...

3 април, 2018 @ 20:11 часот