Мицотакис бара промена на Уставот како предуслов за решение за името

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија...

17 мај, 2018 @ 9:18 часот

За конечен договор со Белград, Приштина ќе мора да го смени Уставот

Од Приштина би можело да се бара да го смени Уставот, за да може да излезе во пресрет на конечен договор со Белград, пишува денешното издание на „Коха диторе“. Повикувајќи се на извори блиски до преговорите...

14 мај, 2018 @ 11:56 часот

Мицотакис категоричен: Не е можно решение без промена на уставот

Решение не може да постои без претходно соседната земја да го промени нејзиниот устав и комплетно и неповратно да ги отстрани сите елементи на иредентизмот, вели Кирјакос Мицотакис, лидерот на најголемата...

27 април, 2018 @ 15:03 часот

Каменос: За да се стави крај на иредентизмот потребно е смена на целиот устав на ФИРОМ

Пратеникот од партијата Независни Грци и заменик претседател на грчкиот парламент, Димитрис Каменос по средбата на премиерите Ципрас и Заев не е целосно задоволен од преземените гестови на добра...

26 јануари, 2018 @ 9:48 часот