Во Неготино почна програма за персонална асистенција на лица со попреченост

Во Неготино започна спроведувањето на Програма за персонална асистенција на лица со попреченост. Воедно Програмата ќе се спроведува и во пет други општини: Битола, Гостивар, Куманово, Струга, Струмица...

22 мај, 2018 @ 11:24 часот

Мицкоски од Ново село: Оваа неспособна влада треба да си замине час поскоро

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ по повод теренските посети се со цел да се слушнат што поголем број на идеи и предлози кои ќе бидат вклучени во новата програма на партијата, вчера вечер оствари средба со...

20 март, 2018 @ 10:48 часот

БЕСА смета дека програмата за култура била дискриминаторска за Албанците

Од движењето Беса денеска реагираа на годишната програма за поддршка на културата, за која велат дека уште еднаш потврдила оти финансиските средства кои со години наназад требало да им бидат доделувани...

24 февруари, 2018 @ 15:18 часот

Иванов: Во Скопје зрачеше програма на турски две години пред Турција да добие државна телевизија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во рамки на официјалната посета на Република Турција, денеска во Анкара одржа предавање на тема „Предизвици на високото образование во третиот...

21 февруари, 2018 @ 17:40 часот

Потпишана програмата за соработка меѓу МОН и УНИЦЕФ

Министерката за образование и наука Рената Дескоска и претставникот на УНИЦЕФ, г. Бенџамин Перкс денеска ја потпишаа Годишната програма за соработка за 2018 година, која ќе биде остварена помеѓу Министерството...

@ 17:04 часот

Професионален дресер на кучиња со мерки за заштита на луѓето од агресивните кучиња

Во големата сала на Општина Охрид вчера беше презентирана предлог програмата за заштита на луѓето од кучешки напади. Програмата е изработена од страна на професионалниот дресер на кучиња Ефто Стојаноски,...

17 декември, 2017 @ 12:28 часот

Охриѓанец ќе предложи програма за заштита на луѓето од кучешки напади

Во сабота, на 16 декември, со почеток од 12 часот во големата сала на Општина Охрид ќе се одржи презентација на предлог програмата за „Заштита на луѓето од кучешки напади“. Програмата е изработена од...

15 декември, 2017 @ 11:13 часот

„Види ја ти неа“ во официјална програма на фестивалот „Санденс“

Kратометражниот игран филм „Види ја ти неа“, на режисерот Горан Столевски, кој ја освои Наградата „Мала Камера 300“ на годинешното издание на ИФФК „Браќа Манаки“, влезе во официјалната селекција на...

5 декември, 2017 @ 16:57 часот