ЕУ до Приштина и Тирана: Не си играјте со границите

Приштина и Тирана се обврзани целосно да ги почитуваат одредбите од Спогодбата за асоцијација и стабилизација кои се однесуваат на коректно управување со границите, предупреди портпаролката на Европската...

21 септември, 2018 @ 20:27 часот

За конечен договор со Белград, Приштина ќе мора да го смени Уставот

Од Приштина би можело да се бара да го смени Уставот, за да може да излезе во пресрет на конечен договор со Белград, пишува денешното издание на „Коха диторе“. Повикувајќи се на извори блиски до преговорите...

14 мај, 2018 @ 11:56 часот

Вучиќ оптимист за компрoмис во дијалогот со Приштина

Српскиот претседател Александар Вучиќ, изјави дека го поддржува дијалогот со Приштина, се надева на компромисно решение, но и дека не очекува тоа да се случи до крајот на 2018 година, пренесува Макфакс. Вучиќ...

25 јануари, 2018 @ 10:26 часот

Во Приштина ќе се протестира против казните за терористите од Диво Насеље

Организациите што излегоа од војната на УЧК и семејствата на убиените и уапсените во случајот Куманово го одбраа 28 ноември да одржат протест во Приштина, јавува ТВ Шења. Организации кои произлегоа...

28 ноември, 2017 @ 10:20 часот