Јакимовски ја помина ноќта во полициска станица, се бара притвор

По вчерашниот претрес на Управата за финансиска полиција во домот на екс градоначалникот Стевче Јакимовски, тој ноќта ја помина во полициска станица. Јакимовски утринава се очекува да биде изведен...

8 август, 2018 @ 9:54 часот

Бил Козби во куќен притвор поради обвиненијата за сексуално злоупотребување

На познатиот комичар Бил Козби му е одреден куќен притвор во неговиот дом во Филаделфија додека не се донесе конечна пресуда по обвинението за сексуално злоупотребување. По наредба на судија, Козби...

28 април, 2018 @ 12:54 часот

Полицаец доби притвор откако во неговиот дом била пронајдена марихуана

Полицаец од Скопје доби притвор од 30 дена откако при претрес во неговиот дом била пронајдена марихуана. Против него е поднесена кривична пријава поради основано сомнение дека сторил кривично дело...

21 април, 2018 @ 12:00 часот

Поранешниот директор на СОЗР доби продолжување на притворот за 30 дена

Екс директорот на владината служба за општи и заеднички работи доби уште 30 дена притвор, информираа од Кривичниот суд Скопје. Притворот е продолжен по предлог на Обвинителството за организиран криминал...

16 април, 2018 @ 13:24 часот

Јовески: Сметаме дека постојат основи за притвор за 27 април

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во изјава за Дојче веле вели дека одлуката на Врховниот суд се однесува за жалбите доставени во делот на истрагата. Новите мерки се побарани откако Обвинителството...

28 март, 2018 @ 11:28 часот

Уапсен поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози

Поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози, е приведен на разговор во полиција поради истрага за финансиски нерегуларности на неговата изборна кампања. Пред неколку години француската телевизија...

20 март, 2018 @ 10:16 часот

30-дневен притвор за советникот на градоначалникот Курто Дудуш

Скопското обвинителство предложи мерка притвор од 30 дена за барање поткуп за советникот на градоначалникот на Шуто Оризари, Курто Дудуш. „Надлежен јавен обвинител донесе наредба за спроведување истражна...

1 март, 2018 @ 11:35 часот

Притвор за кавадарчанката осомничена за подведување на девојчето од „25 Мај“

Триесет дневен притвор ѝ е одреден на кавадарчанката, која е осомничена за подведување на малолетното девојче, штитеничка од од ЈУ Завод за згрижување на деца со воспитно – социјални проблеми и нарушено...

25 февруари, 2018 @ 16:53 часот

Актерот Владо Јовановски во домашен притвор, одбиена жалбата на Мукоски

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на актерот и учесник на иницијативата „За заедничка Македонија“, Владо Јовановски кој од затворот во Шуто Оризари ќе биде префрлен во домашен притвор. Судот...

22 февруари, 2018 @ 17:49 часот